افغانستان پرواز هواپیماهای آنتونوف را محدود کرد

Image caption آقای بتاش گفت که سقوط هواپیمای آنتونوف متعلق به شرکت پامیر هنگام عبور از کوه هندوکش، تجربه ای بود برای منع پرواز این هواپیماها بر فراز مناطق مرتفع

وزارت ترانسپورت (حمل و نقل) افغانستان اعلام کرده که پرواز هواپیماهای آنتونوف را در این کشور، به ویژه در مناطق کوهستانی ممنوع کرده است.

در حال حاضر شماری از شرکت های هواپیمایی خصوصی در افغانستان از هواپیماهای روسی آنتونوف استفاده می کنند.

مقامهای وزارت حمل و نقل افغانستان می گویند پرواز این نوع هواپیماها خالی از خطر نیست و به ویژه نشست و پرواز آنها در فرودگاههایی که از سطح دریا ارتفاع زیاد دارند، می تواند با خطر به همراه باشد.

محمد امین الله بتاش، معاون وزارت حمل و نقل افغانستان که برای ارائه توضیحات به مجلس نمایندگان فرخوانده شده بود، گفت که نتایج بررسی های این وزارت نشان می دهد که پرواز هواپیماهای آنتونوف، به ویژه آنتونوف ۲۴ در مناطق با ارتفاع بالا خوب نبوده است.

او گفت: "بر اساس مطالعه ای که ما انجام داده ایم، (اکنون) ما اجازه پرواز هواپیماهای آنتونوف در مناطق مرتفع را به هیچ وجه نمی دهیم."

معاون وزارت حمل و نقل افغانستان افزود که اگر این نوع هواپیماها پروازی هم انجام می دهند باید پس از بررسی فنی و تنها در محدوده مناطق کم ارتفاع مانند مزار شریف و هرات پرواز کنند.

به گفته آقای بتاش، قوانین کنونی کشور به هواپیماهایی که عمر آنها کمتر از پانزده سال باشد، اجازه پرواز می دهد، اما او تاکید کرد که مطالعات جدید نشان می دهد که پرواز هواپیماهای آنتونوف بر فراز مناطق مرتفع و کوهستانی ممکن است با خطر به همراه باشد.

محمد امین الله بتاش به بی بی سی گفت که هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی پامیر که در ماه مه گذشته هنگام پرواز از قندوز به کابل، بر فراز سلسله کوههای هندوکش سرنگون شد، هم از نوع آنتونوف بود.

سقوط این هواپیما منجر به کشته شدن ۳۷ سرنشین آن شد که بیشتر آنها افغان و شماری هم خارجی و شهروندان آمریکا بریتانیا، ترکیه، پاکستان، فیلیپین و نروژ بودند.

آقای بتاش گفت که سقوط این هواپیما تجربه ای در همین زمینه بود و این تجربه نشان داد که پرواز هواپیماهای آنتونوف در مناطق کوهستانی و با ارتفاع بالا خوب نیست.

معاون وزارت حمل و نقل افغانستان در بخشی از سخنان خود در مجلس گفت که توقف پرواز هواپیماهای کهنه در شرکت های خصوصی هم در دستور کار این وزارت قرار گرفته است، اما توضیحات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

مطالب مرتبط