شمار تلفات سربازان خارجی در افغانستان در سال جاری به ۶۰۰ تن رسید

سرباز ناتو در افغانستان
Image caption شمار نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان به صد و پنجاه هزار تن می رسد

در پی کشته شدن یک سرباز خارجی در شرق افغانستان، شمار تلفات این نیروها در سال جاری میلادی در این کشور به ۶۰۰ تن رسید.

این در حالی است که شمار همه سربازان نیروهای بین المللی که در سال گذشته میلادی در افغانستان کشته شده بودند، به ۵۲۱ تن می رسید.

با این وجود، مقام های افغان و خارجی بر ادامه عملیات نظامی برای نابودی مراکز شورشیان تاکید می‌کنند، اما می‌گویند که یکی از عوامل عمده افزایش تلفات نیروها در سال جاری میلادی شدت یافتن عملیات نظامی در مناطق مختلف افغانستان بوده است.

ژنرال سن سیت بلنسکی، سخنگوی نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، در افغانستان در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت که نیاز است تا برای نابودی شورشیان، عملیات بیشتری انجام شود.

خانم بلنسکی افزود: "متاسفانه امسال آیساف تلفات بیشتری داشته است. با آن که شمار این نیروها به طور قابل ملاحظه افزایش یافته، شورشیان در جستجوی پناهگاه‌های امن هستند، از همین رو ما شورشیان را بیشتر آماج حملات قرار می‌دهیم و همچنین به عنوان بخشی از مبارزه با شورشیان، عملیات‌ بیشتری را راه اندازی می‌کنیم."

وزارت دفاع افغانستان به افزایش نیروهای افغان و خارجی اشاره می‌کند و می‎گوید با افزایش نیروها، فعالیت‌های نظامی نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه برخوردهای بیشتر نظامی، تلفاتی به هر دو طرف وارد می‌شود.

با این حال اما تلفات نیروهای افغان در مقایسه با پارسال در چه حدی بوده است؟ ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت: "وقتی نیرو افزایش می‌یابد، تعداد برخوردها زیادی می‌شود و مناطق بیشتری تحت پوشش قرار داده می‌شود."

Image caption عظیم: مین‌های کنار جاده و مین‌های کنترلی توانسته که تلفات زیادی بر نیروها تحمیل کند

آقای عظیمی افزود: "موضوع دوم استفاده وسیع دشمن از مین‌هاست. مین‌های کنار جاده و مین‌های کنترلی توانسته که تلفات زیادی بر نیروها تحمیل کند. تلفات بیشتری که توسط نیروها صورت گرفته هم باعث شده که تلفات خود به خود افزایش یابد."

اما نورالحق علومی، کارشناس مسائل نظامی، ناامنی‌ها و عدم اجرای راهبردهای امنیتی دولت و جامعه جهانی را از عوامل عمده افزایش تلفات نظامیان در افغانستان می‌داند.

به گفته آقای علومی، در بسیاری از این عملیات، غیرنظامیان آسیب می‌بینند و این امر باعث می‌شود که آنان برضد نیروهای خارجی به شورشیان بپیوندند.

آقای علومی گفت: "هنوز استراتژی‌هایی که باید در افغانستان به درستی اجرا می‌شد، نه از سوی جامعه جهانی و نه از جانب افغانستان اجرا نشده است."

او افزود: "افزایش فساد، نقض قانون و فاصله گرفتن مردم از دولت باعث شده که ناآرامی‌ها در افغانستان افزایش یابد و عکس العمل نشان داده شود."

درحال حاضر بیشتر از ۱۵۰ هزار سرباز خارجی در افغانستان مستقر هستند.

از سال ۲۰۰۱ میلادی و آغاز حضور نیروهای خارجی در افغانستان، تاکنون۲,۱۷۰ تن از این سربازان کشته شده اند.

دو مانده به آخر سال جاری میلادی، امسال با کشته شدن ۶۰۰ سرباز خارجی، مرگبارترین سال برای این نیروها در این مدت بوده است.

مطالب مرتبط