ابراز نگرانی آمریکا از نقش ایران در افغانستان

فیلیپ کراولی - سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
Image caption کراولی:موضوع اصلی نحوه پرداخت وجه نقد نیست، بلکه این کمک برای چه انجام می شود

دولت آمریکا می گوید درباره مقاصدی که ایران در افغانستان دنبال می کند نگران است، اما این دولت حامد کرزی است که باید درباره چگونگی خرج کردن "وجوه نقدی" که از ایران دریافت کرده، توضیح بدهد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه سوم آبان (۲۵ اکتبر) گزارش روزنامه نیویورک تایمز که که عمر داوودزی، رئیس دفترش، از سفیر ایران در کابل پول نقد دریافت کرده را تایید کرد اما این کار را قانونی دانست.

این در حالیست که سفارت ایران در کابل گزارش نیویورک تایمز را رد کرده است.

آقای کرزی گفت که شماری از کشورهای دیگر از جمله آمریکا نیز چنین کمک هایی در اختیار دولت وی قرار داده اند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واکنش به این اظهارات گفته است که کشورش به طور اصولی، حق ایران برای اعطای کمک مالی به افغانستان یا حق دولت افغانستان برای دریافت کمک مالی از ایران را زیر سوال نمی برد.

اما او در جمع خبرنگاران در واشنگتن تاکید کرد که افغان ها باید بتوانند که "بدون اعمال نفوذ منفی" کشورهای همسایه، آینده خود را رقم بزنند.

این مقام آمریکایی درباره خط مشی کلی ایران در قبال افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت: "با توجه به سابقه ایران در ایفای نقش بی ثبات کننده در کشورهای همسایه اش، ما به انگیزه ایران تردید داریم."

وی افزود: "ما امیدواریم که ایران مسوولانه عمل و در آینده افغانستان نقش سازنده ای ایفا کند."

ایران، آمریکا و کشورهای غربی که ده ها هزار نیرو در افغانستان دارند را مسوول ناامنی و بی ثباتی این کشور می داند.

بیل برتون، از سخنگویان کاخ سفید نیز دوشنبه گفت آمریکا نگران "نفوذ منفی" ایران در افغانستان است.

آقای کراولی هچنین که اظهار نظر درباره چگونگی خرج شدن پول نقدی که دولت آقای کرزی از سفیر ایران دریافت کرده، به عهده این دولت است و از اظهار نظر درباره جزئیات این ماجرا خودداری کرد.

آقای کراولی گفت که اظهار نظر درباره چگونگی خرج شدن پول نقدی که دولت آقای کرزی از سفیر ایران دریافت کرده، به عهده این دولت است و از اظهار نظر درباره جزئیات این ماجرا خودداری کرد.

این مقام وزارت امور خارجه همچنین تایید کرد که دولت آمریکا در گذشته در مواردی در قالب وجه نقد به دولت افغانستان کمک کرده، زیرا این کشور نظام بانکی ضعیفی داشت.

او گفت که اکثر کمک های جاری آمریکا به دولت افغانستان از طریق موسسه های مالی و بانک ها انجام می شود و اما گفت نمی تواند تایید کند که تمام این کمک ها از طریق بانک ها به دولت حامد کرزی می رسد.

نیویورک تایمز روز یکشنبه طی گزارشی نوشت که عمر داوودزی، رئیس دفتر حامد کرزی از سفیر ایران در کابل "پول نقد" دریافت می کرد.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است که آقای داوودزی این پول را در داخل هواپیمای حامل آقای کرزی در جریان سفری به ایران در ماه اوت سال گذشته میلادی گرفته است.

آقای داوودزی در گذشته سفیر افغانستان در تهران بود.

خبرنگار نیویورک تایمز افزود که این پول اسکناس های یورو بوده که در میان یک بسته پلاستیکی به آقای داوودزی داده شد.

رئیس جمهوری افغانستان که پس از دیدار با امام علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در کاخ ریاست جمهوری افغانستان، با خبرنگاران صحبت می کرد، در جریان این کنفرانس خبری، با سوال هایی در رابطه با گزارش نیویورک تایمز روبرو شد.

'بهای وطن دوستی'

آقای کرزی در جواب به یکی از این سوال ها گفت: "در کشورهایی مثل افغانستان، در کشورهای فقیر، وطن دوستی قیمت دارد... این قیمت را هر روز می پردازیم."

او از آقای داوودزی دفاع کرد و گفت که "وطن دوستی" رئیس دفتر او، باعث شده که نیویورک تایمز او را هدف قرار دهد.

آقای کرزی گفت که ظرف نه سال اخیر، کشورهای متعددی به افغانستان پول نقد داده اند که ایران نیز از این جمع مستثنی نیست.

آقای کرزی گفت: "ایران، سالی یک بار یا دو بار، گاهی پنج صد هزار، گاهی ششصد هزار یورو کمک می کند."

او افزود: "این کمک، رسمی است و داوودزی، به امر من این پول را می گیرد."

نیویورک تایمز اما، در گزارش خود به نقل از منابع مختلف غربی و افغان نوشته که این پول بخشی از پولهای ایران است که به صورت "سری و مداوم" برای خریدن صداقت و وفاداری آقای داوودزی و تامین منافع ایران در کاخ ریاست جمهوری افغانستان به کار می رود.

نیویورک تایمز افزوده که عمر داوودزی و حامد کرزی بخشی از این پول ها را به شماری از اعضای مجلس، رهبران قومی و حتی فرماندهان طالبان می دهند.

شرکت های امنیتی

سفارت ایران در کابل این گزارش را تکذیب کرده و آن را "اهانت آمیز" توصیف کرد.

این سفارت در یک اعلامیه گفت: "اینگونه شایعات بی اساس، از سوی بعضی رسانه های غربی منتشر می شود تا اذهان عامه را مغشوش کرده و به روابط محکم میان دولت ها و ملت های جمهوری اسلامی افغانستان و ایران آسیب بزند."

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود در واکنش به این گزارش، اتهامات نیویورک تایمز علیه آقای داوودزی را به مسئله بستن شرکت های خصوصی امنیتی در افغانستان ربط داد.

آقای کرزی گفت که رئیس دفتر او، از جمله افرادی بوده که با جدیت در پی تعطیل شرکت های خصوصی امنیتی بوده است، برنامه ای که به باور آقای کرزی، در کشورهای غربی طرفدار زیاد ندارد.

آقای کرزی گفت که اقدامات او در زمینه تعطیل شرکت های خصوصی امنیتی که حدود نیم آن مربوط به منابع خارجی می شود، با مخالفت حلقه های غربی روبرو بوده است.

آقای کرزی خطاب به روزنامه نگاران افغان و به شوخی گفت: "نیویورک تایمز بر اساس منافع ملی خود عمل کرده است، شما هم از نیویورک تایمز یاد بگیرید. آنها ما را بدنام می کنند و شما هم آنها را بدنام کنید."

افغانستان شرکت های خصوصی امنیتی را که هزاران نفر در آن کار می کنند، باعث افزایش نا امنی در این کشور می داند و آقای کرزی، از آن به عنوان "دولتی موازی با دولت افغانستان" یاد کرده است.

مطالب مرتبط