'فرمانده ارشد ازبکستانی طالبان در افغانستان کشته شد'

نقشه ولایت تخار
Image caption تخار از ولایت نسبتا آرام در شمال افغانستان شمرده می شود

نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان گفته اند که یک فرمانده ازبکستانی طالبان در شمال این کشور در هدفگیری دقیق هوایی کشته شده است.

این نیروها روز سه شنبه، ۲۶ اکتبر، با صدور اعلامیه ای نام این فرمانده را "قاری محمد عمر" اعلام کرده و گفته اند که او عضو جنبش اسلامی ازبکستان بود، از گروه های اسلامگرای تندرو در آن کشور بوده است.

شماری از اعضای جنبش اسلامی ازبکستان در افغانستان، به ویژه در شمال این کشور در کنار شورشیان طالبان حضور دارند.

نیروهای ائتلاف در اعلامیه خود نوشته اند که محمد عمر به عنوان فرمانده ارشد طالبان در ولسوالی (شهرستان) خواجه بهاءالدین ولایت تخار فعالیت داشت.

در اعلامیه همچنین از او به عنوان متخصص ساخت بمب های کنار جاده ای یاد شده و افزوده شده است که محمد عمر ساختن این گونه بمب ها را به شورشیان در ولایت های تخار و قندوز آموزش می داد.

رافائل تورس، یکی از سخنگویان نیروهای ائتلاف گفته است: "در حالی که عملیات در قندهار ادامه دارد، ما تمرکز خود را بر فعالیت های شورشیان در شمال افغانستان از دست نداده ایم."

او افزوده است: "ما به عملیات خود برای به چالش کشیدن فعالیت های شورشیان و کمک به امنیت و توسعه ابتکارها به رهبری دولت افغانستان ادامه می دهیم."

نیروهای ائتلاف گفته اند که در این حمله هوایی یک فرد وابسته به محمد عمر هم همراه با او کشته شده است.

در یک تحول دیگر، ائتلاف بین المللی از بازداشت یک فرمانده ارشد طالبان در ولایت لوگر، در جنوب کابل و یک فرمانده شبکه حقانی در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان خبر داده است.

فرماندهی نیروهای ائتلاف گفته که این فرمانده طالبان در ربودن دو سرباز آمریکایی در ماه جولای گذشته در لوگر نقش داشته است.

جسد یکی از این دو سرباز پس از آن که آنها ربوده شدند، پیدا شد، اما از سرباز دومی هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست.

این نیروها با صدور اعلامیه جداگانه در این زمینه گفته اند که این فرمانده طالبان که نام او ذکر نشده، دوشنبه شب، ۲۵ اکتبر در منطقه "پل علم" ولایت لوگر بازداشت شد.

Image caption در حالی که عملیات نیروهای بین المللی علیه گروه طالبان ادامه دارد، دولت افغانستان در تلاش مصالحه با این گروه است

مرکز فرماندهی ائتلاف گفته است که فرمانده وابسته به شبکه حقانی در خوست و در پی عملیات مشترک نیروهای ائتلاف و افغان بازداشت شد.

شبکه حقانی یکی از سه گروه اصلی شورشی در افغانستان است که به رهبری سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، از فرماندهان مجاهدین سابق عمدتا در جنوب شرق افغانستان فعالیت دارد.

به گفته نیروهای ائتلاف، این فرمانده شبکه حقانی در سازماندهی حملات شورشیان به ایست های بازرسی متعلق به نیروهای ائتلاف دست داشته است.

نام این فرمانده هم فاش نشده است.

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان کشتن و بازداشت فرماندهان و رهبران شورشیان را به عنوان بخشی از مبارزه با آنها در دستور کار خود قرار داده اند.

این نیروهای گفته اند که شکار افراد کلیدی شورشیان می تواند به تضعیف گروه های شورشی در افغانستان منجر شود.

مطالب مرتبط