نهادهای انتخاباتی افغانستان: براساس مصلحت سیاسی اقدام نمی کنیم

حامد کرزی
Image caption حامد کرزی: در برخی از ولایات افغانستان، انتخابات آن گونه که باید می شد، نشد

نهادهای انتخاباتی افغانستان نسبت به ابراز ناخرسندی رئیس جمهوری این کشور از نتیجه انتخابات پارلمانی و توصیه او برای رفع "نقیصه" این انتخابات واکنش نشان داده و گفته اند که براساس ملاحظات و مصالح سیاسی تصمیم گیری نمی کنند.

روز دوشنبه، 3 مهر/میزان (۲۵ اکتبر)، حامد کرزی، رئیس جمهوری، در یک نشست مشترک خبری با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در مورد انتخابات اخیر پارلمانی افغانستان گفت که در برخی حوزه های انتخاباتی، نمایندگان مردم به پارلمان راه نیافته اند.

او در پاسخ به خبرنگار تلویزیون دولتی افغانستان گفت: "در برخی از ولایات افغانستان، انتخابات آن گونه که باید می شد، نشد. به ویژه در ولایت غزنی ۱۲ ولسوالی (شهرستان) از این انتخابات محروم شدند."

آقای کرزی با تاکید بر لزوم حفظ و تقویت وحدت ملی، افزود: "کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی بخاطر تامین وحدت ملی و مصالح ملی، در باره غزنی و برخی از ولایات دیگر، که در آنها انتخابات درست برگزار نشده و نمایندگی از مردم به گونه ای که باید صورت می گرفت، صورت نگرفته، اقداماتی را انجام دهند تا این نقیصه رفع شود."

آقای کرزی توضیح نداد که منظورش از اینکه "نمایندگی درست" از مردم در غزنی صورت نگرفته است، چیست، اما ناظران گفته که احتمالا اشاره او به موفقیت نامزدهای هزاره تبار و ناکامی نامزدهای پشتون تبار در انتخابات این ولایت باشد.

براساس نتایج اولیه انتخابات، تمامی یازده کرسی ولایت غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان به نامزدهای هزاره اختصاص یافته و هیچیک از نامزدهای پشتون موفق به کسب آرای لازم برای راه یابی به مجلس نشده است.

Image caption رفعت: ما نگرانی های رئیس جمهوری را درک می کنیم، اما متعهد به قانون هستیم

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد که کمیسیون برای تغییر این وضعیت می تواند چه اقدامی بکند، به بی بی سی گفت که این کمیسیون بر اساس ملاحظات و مصلحت اندیشی های سیاسی تصمیم نمی گیرد.

آقای معنوی گفت: "موضوعات سیاسی قضیه طبیعی است که مربوط به کمیسیون مستقل انتخابات نمی شود و نمی تواند بر مبنای مصلحت های سیاسی تصمیم بگیرد."

آقای معنوی اما در بخشی از سخنان خود گفت: "وقتی دیده می شود که توازن قومی رعایت نشده و به هر حال کسانی (به مجلس) راه نیافته اند، که از لحاظ وحدت ملی می تواند برای آینده کشور بسیار مفید نباشد، باور من این است که کمیسیون شکایات انتخاباتی و در مواردی هم کمیسیون مستقل انتخابات می تواند مطابق به قانون تصمیم بگیرد. اما تا اکنون تصمیمی در این ارتباط گرفته نشده است."

اما احمد ضیا رفعت، عضو و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی ضمن یادآوری این موضوع که این کمیسیون "نگرانی های آقای رئیس جمهوری را درک می کند"، گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی در دایره معیارهای قانونی تصمیم می گیرد و نه خارج از آن.

آقای رفعت افزود: "تصمیم های این کمیسیون در رابطه با سرنوشت انتخابات هر محل، هر مرکز و هر حوزه رای گیری افغانستان تابع قانون است."

او تاکید کرد: "این کمیسیون خود را متعهد می داند که نسبت به سرنوشت انتخابات عادلانه و قانونی رفتار کند."

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی همچنین گفت: "ما به همه رای هایی که به صورت قانونی استعمال شده باشد، نتیجه هر چه که باشد، احترام می گذاریم."

آقای رفعت افزود که کمیسیون شکایات انتخاباتی صلاحیت داوری در مورد نتیجه انتخابات را ندارد بلکه داوری های آن تنها بر مبنای قانونی بودن و عادلانه بودن انتخابات است.

قوانین افغانستان نمایندگی در پارلمان این کشور را صرفا حاصل آرای آزاد مردم می داند و به تناسب قومی مجلس اشاره ای نکرده است.

سئوالی که در حال حاضر مطرح است این است که آیا از لحاظ قانونی، این امکان وجود دارد که نامزدهای قومی که بر اساس نتایج انتخابات برنده نشده اند، با تلاش مقامهای دولتی به مجلس راه یابند و برندگان کنونی انتخابات از عضویت در مجلس محروم شوند؟

Image caption معنوی: مسائل سیاسی مربوط به کمیسیون مستقل انتخابات نمی شود

کبیر رنجبر، حقوقدان و عضو کنونی مجلس گفته است که در حال حاضر هر اقدامی برای تغییر نتایج انتخابات ناممکن است.

آقای رنجبر گفت: "یقینا انتخابات بر اساس قانون انتخابات در کشور عملی شد، ولی در بسیاری از مناطق تعدادی از هموطنان ما از حق رای دادن محروم شدند و علت محرومیت آنها عدم امنیت بود."

او افزود: "به همین مناسبت است که من فکر می کنم که این مشکل به وجود آمده و رئیس جمهوری نمی تواند از طریق به کار بردن وسیله ای غیرقانونی این مشکل را رفع کند. یعنی (تعداد نمایندگان) هزاره ها را کم کند و (تعداد نمایندگان) پشتونها را زیاد کند، این ممکن نیست، این غیرممکن است؛ برای این که انتخابات صورت گرفته و به ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) از طریق انتصابی کسی آمده نمی تواند."

کمیسیون انتخابات افغانستان نتایج اولیه انتخابات را روز ۲۸ میزان/مهر اعلام کرد و قرار تا دو هفته دیگر نتایج نهایی این انتخابات رسما اعلام شود.

مطالب مرتبط