سوال نمایندگان مجلس ایران از متکی در خصوص کمک مالی به افغانستان

یورو
Image caption به نوشته نیویورک تایمز پولهای داده شده به آقای کرزی یورو بوده است

بدنبال انتشار گزارشهایی از دریافت پول نقد توسط رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، تعدادی از نمايندگان اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی ایران خواستار توضیحات مقامات وزارت امور خارجه ایران در این باره شده اند.

پارلمان نیوز، ارگان فراکسیون اقلیت مجلس ایران، گزارش داده است که هفت نماینده عضو این فراکسیون "با طرح سوالی از منوچهر متكی، وزير امورخارجه ایران پرسيده اند : ميزان كمك های نقدی پرداخت شده به دفتر رييس جمهور افغانستان ، آقای حامد كرزی كه از سوی ايشان نيز تاييد شده است، در طول پنج سال گذشته چقدر بوده است و مستند قانونی اين پرداختها چه بوده و به تصويب چه مراجعی در كشور رسيده است و چگونه هزينه شده است؟"

روز یکشنبه (24 اکتبر) روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که عمر داوودزی، رئیس دفتر آقای کرزی، از ایران پول دریافت می کند.

این روزنامه نوشت که آقای داوودزی، دستیار ارشد آقای کرزی از فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل به طور مستقیم پول گرفته است.

نویسنده گزارش نوشته است که این پول اسکناس های یورو، پول واحد اروپا بوده که در میان چندین پاکت به صورت یک بسته پلاستیکی به آقای داوودزی داده شد.

بدنبال انشار این گزارشها، آقای کرزی تایید کرد که رئیس دفتر او، از نماینده ایران پول نقد دریافت کرده، اما رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که این پول، به طور رسمی و از مجرای قانونی به افغانستان داده می شود.

آقای کرزی از آقای داوودزی دفاع کرده و گفته است که "وطن دوستی" رئیس دفتر او، باعث شده تا نیویورک تایمز او را هدف قرار دهد. او در عین حال گفت که ظرف 9 سال اخیر، کشورهای متعددی به افغانستان پول نقد کمک کرده اند که جمهوری اسلامی ایران نیز از این جمع مستثنا نیست.

با وجود تایید آقای کرزی، سفارت ایران در کابل طی اطلاعیه ای گفت: "اینگونه شایعات بی اساس، از سوی بعضی رسانه های غربی منتشر می شود تا اذهان عامه را مغشوش کرده و روابط محکم میان دولت ها و ملت های جمهوری اسلامی افغانستان و ایران را آسیب بزند." سفارت ایران در کابل این گزارش را "اهانت آمیز" توصیف کرد.

در همین حال روز سه شنبه (26 اکتبر) رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران،گفت که ایران همواره آماده کمک به افغانستان است و این کمک ها را در آینده نیز دنبال خواهد کرد.

او در مورد مطالب منتشر شده در نیویورک تایمز گفت: "برخلاف كشورهايی كه با حضور نظامی خود تحت بهانه حادثه 11 سپتامبر پول‌های زيادی خرج كشتار مردم افغانستان كرده‌اند و امنيت منطقه را برهم زده‌اند، جمهوری اسلامی ايران به عنوان دولتی كه در همسايگی افغانستان قرار دارد و موضوع ثبات و امنيت افغانستان برايش اهميت بسيار بالايی دارد در جهت بازسازی افغانستان كمك‌های زيادی تاكنون انجام داده است."

مطالب مرتبط