طرح موضوع کمک مالی ایران به افغانستان در مجلس ایران

مجلس ایران
Image caption آقای علیخانی، در نطقی در صحن علنی مجلس آقای احمدی‌نژاد را به اقدام خلاف قانون اساسی متهم کرد

انتقاد یکی نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس ایران از کمک های مالی این کشور به افغانستان و سوریه در صحن علنی مجلس با اعتراض رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رو به رو شد.

قدرت الله علیخانی، نماینده فراکسیون اقلیت مجلس ایران روز چهارشنبه ۵ آبان (۲۷ اکتبر) با ابراز بی اطلاعی گروهی از نمایندگان مجلس از کمک‌های نقدی ایران به رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که طبق اصل هشتاد قانون اساسی هرگونه کمک به دولت ها و کشورهای دیگر باید با تصویب مجلس باشد.

او با تاکید بر اینکه با کمک به افغانستان مخالفتی ندارد، گفت: " اما این کمک ها باید در قالب بودجه سنواتی و به صورت رسمی و علنی صورت بگیرد و نه نقدی و غیر رسمی."

آقای علیخانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را به عنوان کسی که باید سوگند قانون اساسی را پاس بدارد، به انجام عمل خلاف قانون اساسی متهم کرد.

او همچنین از برخی اعداد و ارقامی که در رابطه با کمک های دولت ایران به برخی کشورهای دیگر مطرح می شود، انتقاد کرد و این رقم ها را برای مردم "نگران کننده" خواند.

آقای علیخانی، با اشاره به اینکه سفیر ایران در سوریه اعلام کرده است که ایران در حال سرمایه گذاری و هزینه کردن پنج میلیارد دلار در کشور سوریه است، گفت: "آیا این اعداد درست است؟ کل بودجه عمرانی دولت در یکسال چقدر است؟"

او با اشاره به افزایش نرخ بیکاری در ایران، گفت: "چرا جوانان کشور که جویای کار هستند باید از این نعمت سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال بی نصیب بمانند؟"

اعتراض رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

این اظهارات آقای علیخانی با اعتراض علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران رو به رو شد.

آقای بروجردی، در تذکر آئین نامه ای اظهارات آقای علیخانی را خلاف واقع دانست و گفت: "نباید از تریبون مجلس مطالبی که منطبق بر واقعیت نیست مطرح شود."

او گفت که در گذشته نیز مجلس برای کمک به کشورهای همسایه مبالغی را تصویب کرده است و این کمک ها همواره انجام می شده است.

آقای بروجردی گفت: "نکته مهم این است که در جریان اخیر، اروپایی ها به دنبال مطرح کردن این دروغ ها بودند و نباید اظهارات آنها مبنای سخنان نمایندگان مجلس قرار گیرد."

روز یکشنبه ۲۴ اکتبر (۲ آبان) روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که عمر داوودزی، رئیس دفتر آقای کرزی، از فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل پول نقد دریافت می کند.

در این گزارش آمده است که این پول به صورت اسکناس های یورو، پول واحد اروپا بوده که در چند پاکت به صورت یک بسته به آقای داوودزی داده شده است.

به دنبال انتشار این گزارش، آقای کرزی تایید کرد که رئیس دفتر او، از نماینده ایران پول نقد دریافت کرده، اما رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که این پول، به طور رسمی و از مجرای قانونی به افغانستان داده می شود.

آقای کرزی گفته بود که ایران، سالی یک یا دو بار، حدود پانصد و گاهی ششصد هزار یورو به افغانستان کمک می کند.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با تایید این کمک ها، گفت که ایران همواره آماده کمک به افغانستان بوده است و این کمک ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

آقای علیخانی در واکنش به اعتراض آقای بروجردی، از او خواست تا به مصاحبه های اخیر آقای کرزی و آقای مهمان پرست توجه کند و تاکید کرد: "چرا وقتی کمک می کنیم این اقدام از طریق رئیس دفتر انجام می شود؟ این گونه کمک ها باید در چارچوب قوانین و مقررات پرداخت شود."

یک روز پیش پارلمان نیوز، سایت فراکسیون اقلیت مجلس ایران، گزارش داده بود که هفت نماینده عضو این فراکسیون "با طرح سوالی" از منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران پرسیده اند که میزان کمک های نقدی پرداخت شده به دفتر رییس جمهور افغانستان، آقای حامد کرزی که از سوی ایشان نیز تایید شده است، در طول پنج سال گذشته چقدر بوده است؟

این نمایندگان همچنین خواسته اند تا "مستند قانونی این پرداخت ها و اینکه به تصویب چه مراجعی در کشور رسیده است" مشخص شود.

دو روز پیش و با وجود تایید آقای کرزی، سفارت ایران در کابل طی اطلاعیه‌ای گزارش نیویورک تایمز را اهانت آمیز توصیف کرده بود و اعلام کرد: "این گونه شایعات بی اساس، از سوی بعضی رسانه های غربی منتشر می شود تا اذهان عامه را مغشوش کرده و روابط محکم میان دولت ها و ملت های جمهوری اسلامی افغانستان و ایران را آسیب بزند."

مطالب مرتبط