انتقاد از روشن نبودن حساب هزینه‌های آمریکا برای بازسازی افغانستان

دفتر سربازرس ویژه
Image caption نشان دفتر سربازرس ویژه امور بازسازی در افغانستان

گزارش نخستین حسابرسی بودجه آمریکا برای بازسازی افغانستان نشان داده است که هماهنگی در نحوه مصرف شدن این بودجه ضعیف بوده و پیگیری آن دشوار است.

این گزارش توسط دفتر سربازرس ویژه امور بازسازی در افغانستان، که یک نهاد فدرال در آمریکاست تهیه و منتشر شده است، و در آن هزینه های آمریکا در طرح های بازسازی افغانستان یک "کلاف سردرگم" توصیف می شود.

دولت آمریکا از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ تقریبا هجده میلیارد دلار را صرف طرح های مختلف از جمله آموزش پلیس، مبارزه با مواد مخدر و ساختمان سازی در افغانستان کرده است.

ایالات متحده بودجه حدود هفت هزار پیمانکار را تامین کرده است، اما بنا به گزارش دفتر سربازرس ویژه امور بازسازی، میان پیمانکاران و ادارات دولتی افغانستان ارتباط کمی وجود داشته است.

آمریکا از سال ۲۰۰۱ در افغانستان پنجاه و پنج میلیارد دلار هزینه کرده است، اما جزئیات هزینه ها بطور دقیق ثبت نشده و به همین دلیل سربازرس ویژه امور بازسازی در افغانستان قادر نبوده است که حسابرسی سال های قبل سال ۲۰۰۷ را انجام دهد.

دفتر سربازرس ویژه در امور بازسازی در افغاستان، در جریان تهیه گزارشی جداگانه، متوجه شده است که شش ساختمانی که برای پلیس افغانستان ساخته شده و برای مالیات دهندگان آمریکا پنج و نیم میلیون دلار هزینه داشته، غیرقابل استفاده است.

کیفیت ساختمان هایی که برای پلیس افغانستان در ولایت هلمند و قندهار ساخته شده تا اندازه ای پایین است که ممکن است در اثر وقوع یک زلزله فرو ریزد.

کوئنتین سامرویل، گزارشگر بی بی سی در کابل، می گوید وزارت دفاع آمریکا و "یو اس اید" (آژانس توسعه بین المللی آمریکا) قادر نبوده اند که فورا در باره میزان هزینه های خود در افغانستان و این که چه کسی آن را دریافت کرده است، گزارش دهند.

با این حال، دفتر سربازرس ویژه امور بازسازی در افغانستان توانسته است با تهیه گزارش اخیر خود نحوه مصرف بخشی از پول های آمریکا در افغانستان را روشن کند.

بزرگترین قرارداد، که ارزش آن بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار بوده است، در اختیار "دینکور" قرار گرفته که وظیفه آموزش پلیس و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را برعهده داشته است.

یک شرکت ساختمان سازی در کابل هم نزدیک به هفتصد میلیون دلار کمک از بودجه آمریکا برای بازسازی افغانستان دریافت کرده است تا دفتر و پادگان بسازد.

مطالب مرتبط