موافقتنامه تجاری- ترانزیتی افغانستان و پاکستان رسما امضا شد

امضای توافق نامه تجاری و ترانزیتی میان پاکستان و افغانستان
Image caption براساس قرار داد تازه، دو کشور پس از این تسهیلات فراوانی برای یکدیگر در زمینه تجارت و ترانزیت قایل می شوند

افغانستان و پاکستان مهمترین موافقتنامه تجاری و ترانزیتی بین دو کشور را که پیشتر درباره آن تفاهماتی شده بود، رسما به امضا رساندند.

براساس این توافقنامه کامیونهای باربری افغانستان اجازه خواهند یافت به بندرهای مهمی در داخل پاکستان بروند. در مقابل افغانستان نیز تسهیلات فراوانی برای صدور کالاهای پاکستانی به آسیای میانه در نظر می گیرد.

وزیران تجارت افغانستان و پاکستان سرانجام سندی را در کابل امضا کردند که مهمترین موافقتنامه تجاری، ترانزیتی میان دو کشور در 60 سال اخیر خوانده شده است. دو کشور سالها برای رسیدن به چنین توافقی گفتگو و چانه زنی کردند.

انور الحق احدی، وزیر تجارت افغانستان، امضای این توافقنامه را یک دستاورد تاریخی برای دو کشور همسایه توصیف کرد: "این موافقتنامه به نفع هردو کشور است. پاکستان یک راه ترانزیتی مهم برای افغانستان است. افغانستان هم می تواند یک راه ترانزیتی عمده برای پاکستان باشد."

تسهیلات بی سابقه

براساس قرار داد تازه، دو کشور پس از این تسهیلات فراوانی برای یکدیگر در زمینه تجارت و ترانزیت قایل می شوند. هزینه های گمرکی و ترانزیتی پایین می آید و زمینه های اشتغال فراوانی نیز در هردو کشور ایجاد خواهد شد.

کامیونهای افغانی می توانند به سه بندر مهم دریایی کراچی، گوادر و قاسم در خاک پاکستان رفته و در آنجا تخلیه و بارگیری شوند. امکانی که تاکنون وجود نداشت. تاجران افغان همچنین می توانند از طریق دو بندر سوست (Sost) و واگه اموال صادراتی افغانستان را به کشورهای چین و هند صادر کنند. اما کامیونهای افغانی نمی توانند اموال هندی را از بندر واگه به افغانستان بیاورند.

تجارت منطقه ای

مقامهای افغان می گویند که در مقابل پاکستان نیز از تسهیلات صادراتی زیادی در افغانستان برخوردار خواهد شد. به گفته انور الحق احدی وزیر تجارت افغانستان این توافقنامه نه تنها به نفع دو کشور همسایه است بلکه به رونق اقتصادی منطقه نیز کمک می کند.

آقای احدی می گوید: "حالا به صورت رسمی چارچوبی بوجود آمده که اموال پاکستان از طریق افغانستان صادر شود. اموال کشورهای آسیای میانه هم از این طریق به پاکستان برود. این موافقتنامه براساس موازین بین المللی تنظیم شده است."

همکاری های منطقه ای

Image caption کامیونهای افغانی اکنون می توانند به سه بندر مهم دریایی کراچی، گوادر و قاسم در خاک پاکستان رفته و در آنجا تخلیه و بارگیری شوند

حالا این امیدواری بوجود آمده که توافقنامه جدید، نه تنها روابط اقتصادی دو کشوررا تقویت کند. بلکه زمینه افزایش همکاری های منطقه یی را نیز فراهم خواهد کرد.

مخدوم محمد امین فهیم، وزیر تجارت پاکستان، ابراز امیدواری کرد که دو کشور هرچه زودتر مرحله اجرای توافقنامه جدید را شروع کنند: " پاکستان یک کشور مسئول است. ما وظیفه خود می دانیم که برای تقویت روابط منطقه یی، بهبود زندگی مردم، امنیت و آینده نسلهای مان کار کنیم."

مقامهای دو کشور امیدوارند اجرای توافقنامه جدید در کنار شکوفایی اقتصادی منطقه، همگرایی بیشتر سیاسی را نیز در پی داشته باشد.

شریک تجاری مهم

پاکستان بزرگترین شریک تجاری افغانستان است. در حال حاضر سطح مبادلات تجاری میان دو کشور سالانه نزدیک به دو میلیارد دلار می رسد. بازارهای افغانستان به شدت به واردات از پاکستان متکی اند. بنابر این تحولات سیاسی و اقتصادی در آن کشور نه تنها بروضعیت اقتصادی بلکه بر اوضاع سیاسی نیز در اینجا تأثیر می گذارد.

پاکستان نه تنها برای افغانستان، بلکه برای حامیان بین المللی این کشور نیز از اهمیت اقتصادی – سیاسی فراوانی برخوردار است. در حال حاضر پاکستان در کنار اینکه مهمترین راه تجارتی برای افغانستان و راه اصلی تدارکات نیروهای بین المللی مستقر در این کشوراست، یک همپیمان بزرگ سیاسی – نظامی نیز برای آنها محسوب می شود.

مطالب مرتبط