عملیات نظامی علیه طالبان در قندهار تمدید شده است

طالبان، آرشیو
Image caption قندهار مرکز اصلی طالبان شمرده می شود و این گروه تلاش دارد که نفوذ خود را در این ولایت حفظ کند

فرماندهان ارتش افغانستان گفته اند که مدت اجرای عملیات نظامی علیه طالبان در قندهار، در جنوب این کشور تا هجده ماه دیگر تمدید شده است.

ژنرال عبدالحمید وردک، فرمانده قول اردو (سپاه) ۲۰۵ اتل به بی بی سی گفته است که این عملیات با عنوان "عملیات مشترک" به منظور استقرار امنیت در جنوب افغانستان روی دست گرفته شده است.

عملیات مشترک حدود یک سال پیش با شرکت هزاران تن از نفرات تحت فرمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در جنوب افغانستان آغاز شد و در هفته های اخیر شدت بیشتر یافته است.

ژنرال وردک گفت که در نتیجه این عملیات، گروه های بزرگی از شورشیان و ستیزه جویان خارجی در منطقه از بین رفته اند و بسیاری از آنان دیگر در قندهار حضور ندارند.

این مقام ارتش افغانستان گفت که بر اثر این عملیات، شورشیان فعال در ولسوالی های (شهرستانهای) ژیری، دند، ارغنداب و پنجوایی ولایت قندهار یا کشته شده و یا از این مناطق رانده شده اند.

ژنرال وردک افزود که برای تحکیم امنیت کامل در منطقه و تضعیف بیشتر شورشیان، زمان اجرای عملیات کنونی تا هجده ماه دیگر تمدید شده است.

او گفت: "این برنامه در ماه میزان (مهر) سال ۱۳۹۱ ختم می شود. انشاءالله دشمن در ظرف ۱۸ ماه در منطقه جنوب به کلی نابود می شود."

ژنرال وردک همچنین گفت که با تکمیل این عملیات، شورشیان از منطقه جنوب کشور، به ویژه قندهار بیرون رانده خواهند شد و شوراهای محلی ایجاد و پلیس محلی تشکیل خواهد شد.

به گفته او، ایجاد حکومت داری خوب، یکی از اهدافی است که عملیات کنونی در پی تحقق آن است.

از سوی دیگر ژنرال نیک کارتر، فرمانده بریتانیایی نیروهای ناتو در جنوب افغانستان گفته است که احتمالا سرنوشت عملیات نظامی در قندهار تا ماه جون سال آینده میلادی مشخص خواهد شد.

Image caption تامین امنیت مطمئن در جنوب افغانستان از اهداف اصلی عملیات جاری در قندهار است

این در حالی است که دو روز پیش ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که عملیات قندهار در شرف پایان است و نیروهای این کشور توجه خود را به مناطق شمالی افغانستان معطوف خواهند کرد.

عملیات "مشترک" در قندهار یکی از بزرگترین عملیات نظامی مشترک نیروهای افغان و بین المللی است که در سالهای اخیر در جنوب افغانستان به اجرا در آمده است.

این عملیات جنبه های غیرنظامی هم دارد و هم زمان با اجرای عملیات نظامی، برنامه هایی مانند طرح های عمرانی، تشکیل شوراهای محلی و تحکیم حاکمیت دولتی در منطقه به اجرا گذاشته می شود.

قندهار از مناطق استراتژیک افغانستان است که هم دولت این کشور و نیروهای بین المللی و هم شورشیان مسلح در صدد تسلط یافتن بر آن هستند.

شهر قندهار زادگاه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، و ملا عمر، رهبر طالبان است و در زمان حاکمیت طالبان، مرکز اصلی نفوذ این گروه شمرده می شد.

ولایت قندهار دارای مرز مشترک طولانی با پاکستان است و شهر قندهار، مرکز این ولایت، در فاصله کمی از شهر کویته پاکستان واقع شده است.

گفته می شود که "شورای کویته"، که در راس آن ملا عمر قرار دارد و به عنوان هیات رهبری گروه طالبان عمل می کند، بخش عمده ای از فعالیت های گروه طالبان را از همین دو شهر سازماندهی می کند.

مطالب مرتبط