روزنامه های کابل: شنبه، ۸ عقرب

موضوع دریافت پول توسط دستیار ارشد رئیس جمهوری افغانستان از ایران و تاکید حامد کرزی بر تامین "وحدت ملی" در انتخابات ولایت غزنی، بیشتر مورد توجه روزنامه های چاپ امروز کابل است.

باختر در سرمقاله خود نوشته که رئیس جمهوری افغانستان به نیمی از اتهامات روزنامه نیویورک تایمز در باره دریافت پول نقد توسط رئیس دفترش از ایران، پاسخ نداده است.

نیویورک تایمز اخیرا نوشت که عمر داوودزی، رئیس دفتر حامد کرزی به صورت مستقیم از سفیر ایران در کابل پول گرفته است. آقای کرزی این خبر را تایید و تاکید کرده که این پول به صورت قانونی به دستور او دریافت شده و به گونه شفاف به مصرف می رسد.

به تعبیر باختر، آقای کرزی به این اتهام در حد روابط بین المللی پاسخی قناعت بخش داده، اما به جنبه داخلی آن توضیحی نداده است. روزنامه افزوده که افغانستان حق دارد که از کشورهای مختلف، از جمله همسایگانش کمک بگیرد، اما شفافیت در نحوه دریافت و مصرف آن ضروری است.

سرمقاله نویس باختر تاکید کرده که آقای کرزی و رئیس دفتر او در باره این اتهام نیویورک تایمز که نوشته آقای داوودزی از سمت دولتی خود "سوء استفاده" می کند و چند خانه در جاهایی چون دوبی و ونکوور خریده، باید به مردم توضیح دهند.

روزنامه تاکید کرده باید از کارمندان بلندپایه دفتر ریاست جمهوری "حسابگیری" شود و حداقل کارنامه فردی که رئیس جهموری از او به عنوان "وطن دوست" دفاع کرده، پاک باشد و ثابت شود که اتهامات نیویورک تایمز درست نبوده است.

ماندگار در مطلبی با عنوان "کفر اگر از کعبه خیزد، دیگر کجا ماند مسلمانی" نوشته که "فسادی که از درون ارگ (کاخ ریاست جمهوری) ریشه گرفته شاخ و برگش بر دستگاه دولت چیره شده و در حال گسترش به گونه افقی است."

به باور نویسنده، دریافت پول توسط رئیس دفتر آقای کرزی و تایید آن از جانب رئیس جمهوری، به روند مبارزه با فساد به گونه عمیقی آسیب می رساند. روزنامه افزوده که نفس دریافت پول به گونه "غیررسمی" و در جریان قرار ندادن مردم، خود "فساد" است.

ماندگار همچنین به این باور است که هر روندی که به نشانی ملت افغانستان باشد و ملت سالها بعد و آن هم در پی "افشاگری های سیاسی" آگاه شود، قابل قبول و عقلانی نیست.

نویسنده روزنامه تاکید کرده که اگر دولت می خواهد با فساد مبارزه چشمگیر و قناعت بخش کند، مقامهای بلندپایه دولت باید از فساد پاک و هویت واقعی آنها آشکار شود، در غیر آن به تعبیر روزنامه، "ناممکن است که فاسد با فساد مبارزه کند".

راه نجات ابراز نگرانی رئیس جمهوری در باره نتایج انتخابات پارلمانی در حوزه انتخاباتی غزنی را "بی مورد" خوانده و افزوده که عده ای قصد دارند به "بهانه مصلحت اندیشی" در مورد انتخابات "اعمال نظر" کنند.

اخیرا حامد کرزی گفت که وحدت ملی در انتخابات ولایت غزنی تامین نشده است و تاکید کرد که نهادهای انتخاباتی باید در این مورد اقداماتی انجام دهند. به گفته ناظران، اشاره آقای کرزی به موفقیت نامزدهای هزاره تبار و ناکامی نامزدهای پشتون تبار در این ولایت و رعایت توازن قومی است.

راه نجات با اشاره به این که "زورسالاری و مصلحت اندیشی های ناحق" در افغانستان سابقه دارد، هشدار داده که اگر نهادهای دولتی به گونه هماهنگ کار نکنند، عملی کردن اصول دموکراسی و تحقق حاکمیت اراده مردم ناممکن خواهد بود.

سرمقاله نویس روزنامه در ادامه تاکید کرده است که نهادهای مرتبط باید "از باب وظیفه و تضمین آینده سیاسی" کشور باید بدون توجه به "مصلحت اندیشی های ناحق و با انتخاب راه صحیح و مناسب" کارهای خود را هماهنگ سازند.

هشت صبح اقدام دولت افغانستان برای انحلال شرکت های خصوصی امنیتی را "شتاب زده" خوانده و افزوده که اکنون این اقدام برای دولت "دردسرساز" شده است.

به نظر نویسنده، حامد کرزی به گونه "غیرکارشناسانه" دستور لغو این شرکت ها را صادر کرد و این دستور با واکنش های منفی متحدان غربی او مواجه شده است.

هشت صبح افزوده که دولت افغانستان اکنون در تصمیم گیری های خود دچار "تناقض" شده است؛ برای این که از یک سو این شرکت ها را "مردم آزار" و کارکردهای آنها را "موازی" با کارکردهای نهادهای دولتی می خواند و از سوی دیگر با ادامه کار آنها در برخی موارد موافقت می کند.

اخیرا دولت سه ماه به ادامه فعالیت های این شرکت ها فرصت داد و با ادامه کار آنها در تامین امنیت برخی پروژه ها و سفارتخانه ها موافقت کرد.

به باور هشت صبح، تصمیم تازه دولت "عقب نشینی آشکار" است و این "تناقض ها" نشان می دهد که دولت افغانستان هنوز در مورد شرکت های امنیتی به نتیجه جامع دست نیافته و اصولا نمی داند که با این شرکت ها چگونه برخورد کند.