روسیه: عملیات مشترک ننگرهار با اطلاع مقامات افغان انجام شده

Image caption ننگرهار با پاکستان هم مرز است

روسیه گفته است که وزارت داخله افغانستان از شرکت دو کارمند غیر نظامی روسیه در افغانستان، در عملیاتی علیه کارگاه های تولید مواد مخدر در شرق افغانستان آگاهی داشته است.

سفارت روسیه در کابل با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که این عملیات با مشارکت پلیس مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان، نیروهای آمریکایی و شرکت دو نماینده اداره فدرال روسیه برای کنترل مواد مخدر (اف اس کی ان) و بر اساس توافق بین دو دولت به عنوان ناظر، در لایت ننگرهار انجام شده است.

مقامات روسیه در مسکو نیز در گفتگو با رسانه ها از واکنش خشم آلود رئیس جمهوری افغانستان ابراز تعجب کرده اند.

روز گذشته (شنبه 30 اکتبر) حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، طی اظهارات خشم آلودی گفت که از حضور روسها در عملیات ضد مواد مخدر در کنار نیروهای افغانی آگاهی نداشته است.

امروز (یکشنبه) شورای امنیت ملی افغانستان نیز این موضوع مورد بحث قرار داده است و وزرات های دفاع و داخله مامور شدند تا در این باره تحقیقات بیشتری انجام دهند.

برخی از منابع داخلی دولت افغانستان گفته اند دولت افغانستان پس از انتشار بیانیه سفارت روسیه و واکنش تعدادی از مقامات این کشور به اظهارات آقای کرزی، و پس از انجام تحقیقات در این باره، واکنش رسمی به این موضوع را منتشر خواهد کرد.

برخی از ناظران بر این باورند که اظهارت خشمگین آقای کرزی، شاید بیانگر عدم هماهنگی بین وزارت داخله و نهاد ریاست جمهوری افغانستان باشد.

این رویداد در حالی اتفاق افتاده است که چند روز پیش ماجرای پول گرفتن رئیس دفتر آقای کرزی از ایران منتشر شد. فاش شدن این موضوع موجی از انتقادات را بویژه در داخل کشور علیه او برانگیت. به گفته برخی از ناظران، به نظر می رسد که آقای کرزی با اظهارات تند خود علیه روسیه تلاش دارد تا از این موضوع بهره برداری سیاسی نماید.

عملیات ننگرهار

Image caption آقای کرزی حمله روسیه و آمریکا به کارگاههای تهیه مواد مخدر را نقض حاکمیت ملی افغانستان دانسته است

روز جمعه، ۲۹ اکتبر خبر یورش مشترک ماموران روسی و آمریکایی به چند کارگاه تولد مواد مخدر منتشر شد و ناظران آن را به دلیل این که آمریکا و روسیه در آن همکاری داشته اند، چشمگیر دانستند.

مواد مخدری که در عملیات ولایت ننگرهار ضبط شد، شامل بیش از یک تن هروئین - به ارزش پنجاه میلیون دلار - و مقدار کمتری تریاک است.

ولایت ننگرهار مرز مشترک با پاکستان دارد.

حمله مشترک ناتو و روسیه به چهار کارگاه تولید مواد مخدر در شرق افغانستان، انتقاد شدید رئیس جمهوری این کشور را برانگیخت.

دفتر آقای کرزی در بیانیه ای گفته است: "جمهوری اسلامی افغانستان با فدراسیون روسیه دارای روابط دوستانه بوده و خواهان گسترش همکاری میان دو کشور در زمینه های گوناگون، از جمله مبارزه مشترک با مواد مخدر می باشد. افغانستان خواهان آن است تا این مبارزه مشترک بر پایه توافقات دوجانبه میان دو کشور هرچه بیشتر گسترش یابد."

اما این بیانیه در ادامه با لحن تندی افزوده است: "هیچ سازمان و نهادی حق ندارد که بدون اجازه و توافق جمهوری اسلامی افغانستان در داخل قلمرو کشور ما دست به این گونه عملیات نظامی بزند."

افغانستان هم اکنون ۹۰ درصد تریاک جهان را تولید می کند.

روسیه در سال های اخیر از انتقاد کنندگان اصلی ناتو به دلیل شکست این سازمان در کنترل تولید هروئین در افغانستان بوده است.

اما اکنون روسیه مستقیما وارد معرکه شده و در عملیات مبارزه با مواد مخدر در داخل افغانستان دخیل شده است.

Image caption افغانستان بیش از 90 درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند

روسیه کریدور قاچاق مواد مخدر تولید شده در افغانستان به غرب اروپاست و به همین دلیل تائیرات بد آن را کاملا از نزدیک لمس می کند.

آمار مرگ و میر ناشی از مصرف هروئین در روسیه به سی هزار نفر در سال می رسد.

سازمان ملل متحد سال گذشته در یک گزارش خود گفت که فساد، عدم حاکمیت قانون و عدم کنترل مرزها، باعث شده است تا تنها دو درصد از مواد مخدر تولید شده در افغانستان، از سوی مسئولان ضبط شود.

بقیه این مواد، راه خود را به بازارهای اروپا و جهان باز کرده و به اعتیاد میلیونها نفر منتهی شده است.

سازمان ملل متحد می گوید، بازار ۶۵ میلیارد دلاری مواد مخدر در سطح جهان، تروریسم را تامین می کند و همزمان هر ساله پانزده میلیون نفر را معتاد کرده و منجر به مرگ صد هزار نفر در هر سال می شود.

مطالب مرتبط