به روز شده:  10:09 گرينويچ - دوشنبه 01 نوامبر 2010 - 10 آبان 1389

جامعه افغانستان

دهها قاچاقچی مواد مخدر افغان به زندان محکوم شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دهها نفر در افغانستان به جرم ارتباط با قاچاق مواد مخدر به زندان محکوم شده اند.

به گفته منابع دادگاه ویژه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، این دادگاه یکصد و پنجاه و پنج نفر را در ارتباط با اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر مجرم شناخته و آنان را به تحمل دوره های زندان تا هجده سال و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرده است.

خلیل الرحمان متوکل، سخنگوی دادگاه ویژه، در مصاحبه با خبرنگاران گفته است که یازده تن از این گروه از محکومان دادگاه، از کارمندان دولت بوده اند.

به گفته او، پنج تن از این یازده کارمند دولتی، افسر ارتش و پلیس، پنج تن دیگر مهندس وزارت معادن و صنایع و یک نفر هم آموزگاری در هلمند بوده است.

آقای متوکل همچنین گفت که این یکصد و پنجاه و پنج نفر پس از محاکمه، در ربع دوم سال جاری خورشیدی به مجازات از سی ماه تا هجده سال حبس و پرداخت جرایم نقدی تا دو میلیون افغانی (معادل کمتر از ۴۰ هزار دلار) محکوم شدند.

محکومیت این افراد نهایی نیست و قابل استیناف خواهی است.

کشتزار مواد مخدر در افغانستان

افغانستان به تنها بیش از 90 درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند

سخنگوی دادگاه ویژه مواد مخدر افغانستان افزود که مهمترین پرونده در میان پرونده هایی که صاحبان آنها در سه ماه اخیر محکوم به مجازات شده اند، مربوط به دو قاچاقچی قندهاری است که قصد قاچاق یک تن تریاک را داشتند.

به گفته آقای متوکل، در این سه ماه، چندین تن هروئین، تریاک، حشیش و مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید مواد مخدر، منهدم شده است.

او همچنین افزود که در این مدت دادگاه وبژه مبارزه با مواد مخدر به یکصد و سیزده پرونده مرتبط با جرایم مربوط به قاجاق مواد مخدر در افغانستان رسیدگی کرده است.

دادگاه ویژه مبارزه با مواد مخدر افغانستان به موارد عمده قاچاق مواد مخدر رسیدگی می کند و تا کنون چند صد تن را در این ارتباط مجرم شناخته و به انواع مجازات محکوم کرده است.

این دادگاه در ربع اول سال جاری خورشیدی نزدیک به یکصد و هشتاد نفر را محکوم کرده بود.

محکومیت افرادی که بررسی پرونده های آنها در ربع دوم سال جاری نهایی شده، زمانی اعلام شده است که خبر حمله به چهار کارگاه تهیه مواد مخدر در شرق افغانستان انتشار یافته است.

کشتزار تریاک در افغانستان

تلاشهای ده ساله افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر نتیجه زیادی در پی نداشته است

ین کارگاهها در ولایت ننگرهار واقع بود و به گزارش رسانه های محلی افغانستان بیش از صد میلیون دلار ارزش داشته است.

این چهار کارخانه روز پنجشنبه گذشته، ۲۹ اکتبر در عملیات مشترک ماموران آمریکایی و روسی منهدم شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نسبت به شرکت ماموران روسی در این عملیات به شدت خشمگین شده و خواستار توضیحات فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان در این زمینه شد.

سفارت روسیه در اطلاعیه ای نسبت به ابراز خشم آقای کرزی اظهار شگفتی کرده و گفته است که دو کارشناس روس بر اساس توافق مقامات افغان به عنوان ناظر در این عملیات شرکت داشته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.