تشکیل 'کمیته ویژه' برای قانع کردن نامزدهای معترض افغان

نامزدهای معترض در کابل
Image caption نامزدهای معترض خواستار برگزاری مجدد انتخابات شده اند

کمیسون انتخابات افغانستان در پی دو روز تظاهرات پی در پی دهها نامزد انتخابات پارلمانی گفته که کمیته ویژه ای را برای قانع کردن آنها ایجاد کرده است. رای گیری در انتخابات پارلمانی افغانستان برای گزینش ۲۴۹ عضو مجلس نمایندگان در ۲۷ سنبله/شهریور صورت گرفت اما ادعاهایی در مورد تقلب در انتخابات را به همراه داشته است.

نامزدهایی که بر اساس نتایج اولیه انتخابات، موفق به کسب آرای لازم برای ورود به پارلمان نشده اند، و شماری از اعضای کنونی مجلس هم در میان آنها هستند، خواستار برگزاری مجدد انتخابات شده اند.

صدیق منصور انصاری، نامزد یک حوزه انتخاباتی در ولایت ننگرهار گفت: "ما این انتخابات را نامشروع و غیرعادلانه می دانیم و باید باطل اعلام شود."

یک نامزد دیگر تاکید کرد آرایی که به دلیل مشکوک بودن آنها شمرده نشده، باید به عنوان آرای معتبر شمرده شود.

به نظر این نامزد انتخاباتی، قرنطینه کردن این آرا باعث "تشنج" در میان مردم شده است.

شماری دیگر از نامزدها مدعی شده اند که عده ای از نامزدها آرای لازم برای پیروزی خود را بر اساس "تقلب" و "خرید رای" در برابر پول نقد به دست آورده اند و آنها به گفته او باید "محاکمه" شوند.

کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی هم پذیرفته اند که در مواردی تقلب و نارسایی وجود داشته و به همین دلیل آرای مربوط به دهها مرکز رای گیری را باطل کرده اند اما برگزاری مجدد انتخابات را قابل قبول ندانسته اند.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان گفت: "مشروعیت انتخابات زیر سوال نرفته و من فکر می کنم که نه تنها در سطح ملی، بلکه در سطح بین المللی مورد قبول تمام نهادهای ناظر بوده است."

آقای نور همچنین تاکید کرد که بازشماری آرایی که باطل شناخته شده، دشوار است و دوباره وارد روند شمارش نخواهد شد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هم گفته است که زمان ثبت شکایات سپری شده و دیگر هیچ شکایتی پذیرفته نخواهد شد.

پیش از این نهادهای انتخاباتی افغانستان اعلام کرده بودند که نامزدان و ناظران می توانند سه روز پس از آگاهی از وقوع تقلب، درخواست رسیدگی به آن را مطرح کنند.

شاه سلطان عاکفی، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی به بی بی سی گفت که تا حال حدود شش هزار شکایت در این کمیسیون ثبت شده و نیمی از آنها "جدی" است.

به گفته آقای عاکفی تا حال ۲۵۰۰ مورد شکایت از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی بررسی شده است.

این عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی ابراز امیدواری کرد که روند رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در زمان تعیین شده به پایان برسد.

مطالب مرتبط