برگزاری اجلاس سازمان همکاریهای آسیای مرکزی با وعده کمک به افغانستان

راهسازی در افغانستان
Image caption راهسازی از اولویت های مهم دولت افغانستان است.

سازمان همکاری های منطقه ای آسیای مرکزی در دهمین اجلاس خود در فیلیپین وعده کرده است به اجرای طرح های راهسازی در افغانستان کمک مالی کند.

این سازمان ده سال پیش با هدف توسعه همکاری بین کشورهای عضو آغاز شد و اعضای آن هر سال یک بار برای بررسی اقدامات و برنامه های سازمان تشکیل جلسه می دهند.

ریاست دهمین اجلاس این سازمان با افغانستان است و عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/دارایی افغانستان به نمایندگی از این کشور در اجلاس فیلیپین حضور دارد.

هدف اصلی این نشست بررسی توسعه همکاری میان کشورهای عضو سازمان در زمینه های انرژی، بازرگانی و حمل و نقل عنوان شده است.

عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان به بی بی سی گفت که این کشور بر توسعه همکاری های اقتصادی میان اعضای این سازمان تاکید کرده است.

آقای شمس گفت: "افغانستان که نیاز به جذب کمک ها و توسعه روابط اقتصادی به این کشورها دارد، بیشتر روی مسائل توسعه همکاری های اقتصادی تاکید خواهد کرد."

سخنگوی وزارت مالیه افغانستان افزود که بانک توسعه آسیایی در این اجلاس اعطای کمکی به مبلغ حدود ۵۰۰ میلیون دلار را به افغانستان اعلام کرد.

به گفته آقای شمس، از این مبلغ برای تمدید شاهراه حلقه ای افغانستان، که ولایات شمالی، غربی، جنوبی و شرقی این کشور را با هم وصل می کند، استفاده خواهد شد.

این شاهراه بیش از دو هزار و هفتصد کیلومتر طول دارد و در حال حاضر کار برای تکمیل بخشی از این شاهراه در ولایت های بادغیس و فاریاب، در شمال غرب افغانستان ادامه دارد.

ساخت راه آهن مزار شریف - بندر آقینه در جوزجان، در شمال، بررسی ساخت راه آهنی دیگر در شرق افغانستان و چند طرح راهسازی دیگر در این کشور، از موضوعاتی است که هیات نمایندگی افغانستان آن را در این اجلاس مطرح کرده است.

سید مبین شاه، معاون وزیر مالیه افغانستان، که در پایان این جلاس از فیلیپین با خبرنگاران در کابل صحبت می کرد، گفت که این سازمان وعده کرده است که در اجرا کردن این طرح ها به دولت افغانستان کمک کند.

افغانستان به دریا راه ندارد و راهسازی در این کشور برای حمل و نقل از اهمیت زیادی برخوردار است.

دولت این کشور در سالهای اخیر توجه خود را بر ساختن جاده و راه آهن متمرکز کرده است.

معاون وزارت مالیه افغانستان همچنین گفت که در این اجلاس کشورهای ترکمنستان و پاکستان به عضویت سازمان همکاری های کشورهای آسیای مرکزی پذیرفته شدند.

او عضویت این دو کشور در این سازمان را برای افغانستان و توسعه همکاری های اقتصادی میان کشورهای عضو مهم دانست.

مطالب مرتبط