باغ تاریخی 'شهر آرای' کابل پس از بازسازی گشایش یافت

باغ بابر
Image caption باغ شهر آرا شهر بانو، عمه ظهیرالدین محمد بابر، بنیانگذار سلسله گورگانیان هند ساخته است

باغ "شهر آرا" در کابل با حضور شماری از مقامهای ارشد دولت افغانستان و دیپلمات های خارجی رسما گشایش یافت.

این باغ را شهربانو، عمه ظهیرالدین محمد بابر، بنیانگذار سلسله سلطنتی گورگانیان هند در سده دهم هجری قمری (سده شانزدهم میلادی) به نام شهر آرا، دختر بابر ساخت.

برای چند سده نامی از این باغ نبود، تا این که امیر عبدالرحمان خان آن را در اواخر سده نوزدم میلادی بازسازی و به محل پذیرایی مهمانان مهم خود تبدیل کرد.

شماری از مهمترین معاهدات عبدالرحمان خان با بریتانیایی ها، از جمله قرارداد خروج نیروهای نظامی انگلیس از افغانستان در کاخ هایی که در داخل همین باغ ساخته شده بود، به امضا رسیده است.

این باغ در چند دهه گذشته با نام "باغ زنانه" یاد می شد و چندان مورد توجه نبود. حتی تاریخ پرفراز و نشیب آن هم کم کم از خاطره ها محو شده بود.

اما حالا حسن بانو غضنفر، سرپرست وزارت امور زنان افغانستان این باغ را با هزینه نزدیک به ششصد هزار دلار آمریکایی، از کمک های خارجی بازسازی کرده است.

در مراسم گشایش این باغ دهها مقام ارشد دولت افغانستان و شماری از دیپلمات های خارجی، از جمله کارل ایکن بیری (سفیر آمریکا در افغانستان) و همسرش شرکت کردند.

در این باغ، علاوه بر محیط سبز، محل های ورزشی، رستوران، مرکز آموزش حرفه های مختلف و مغازه هایی برای فروش صنایع دستی زنان هم ساخته شده است.

Image caption باغ شهر آرا به کمک سازمان های خارجی ساخته شده است

باغ شهر آرا محل ویژه تفریح زنان است و وزارت امور زنان افغانستان گفته است در نظر دارد که باغ های مشابه آن را در سراسر کشور بسازد. به گفته مقامهای این وزارت، تا حال ۱۶ باغ از این دست در ولایت های مختلف افغانستان ساخته شده است.

ذبیح الله مجددی، والی کابل از وزیر امور زنان خواست که هفته یک روز به مردان هم اجازه دهد که با خانواده های خود به آن جا بروند، ولی به دلیل سختگیری‌های سنتی که در افغانستان وجود دارد، پذیرفته شدن این درخواست مشکل به نظر می رسد.

باغ شهر آرا یکی از چندین باغی است که در زمان بابر و جانشینان او در کابل ساخته شده بود. پیش از این شهرداری کابل با همکاری دفتر فرهنگی بنیاد آغا خان "باغ بابر" را بازسازی کرده است.

ولی از باغ های "جهان آرا" و "چهار باغ"، میراث های باغ‌سازی جلال الدین اکبر، جهانگیر و شاه جهان، شاهان گورگانیان هند در کابل، خبری نیست.

اما شهر جلال آباد، در شرق افغانستان به عنوان بزرگترین میراث جلال الدین اکبر همچنان پا برجاست، ولی بسیاری ها در افغانستان نمی دانند که این شهر ساخته اکبر مغولی است.

مطالب مرتبط