روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۲ عقرب

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مسائل امنیتی، مصالحه با طالبان و سفر حامد کرزی به ولایت پکتیکا، در جنوب شرق کشور را بررسی کرده اند.

هشت صبح در سرمقاله خود دولت های گذشته افغانستان را متهم به "ناکارگی" کرده و نوشته است که آنها هدف و انگیزه ای برای دفاع از کشور نداشته اند. به باور روزنامه، آنها برنامه و نقشه ای هم برای دفاع از کشور طرح نکرده اند.

به نظر نویسنده، کشورهای غربی هم پیش از این تمایلی به تامین ارتباط با افغانستان نداشته اند و این وضعیت زمینه"مداخله" پاکستان در امور افغانستان را فراهم کرد و حالا این کشور از "مداخله" در امور افغانستان دست بردارد نیست.

هشت صبح افزوده است که با ادامه این وضعیت، دولتمردان سابق افغانستان ضعف و ناتوانی خود را همواره با عنوان کردن "مداخلات" خارجی توجیه کرده اند.

هشت صبح افزوده که اکنون با "عذر و زاری ذلیلانه" نمی شود برای جلوگیری از مداخلات پاکستان کاری کرد. روزنامه تاکید کرده است که برای این کار باید عوامل، زمینه ها و امکاناتی که پاکستان را قادر به این کار می کند، شناخته و فرصت فعالیت این کشور در این زمینه گرفته شود.

روزنامه همچنین افزوده است که باید به طور دقیقی پاسخ این پرسش را پیدا کرد که چه عواملی باعث شده که عده ای "کمر مزدوری پاکستان" را ببندند و علیه کشور خود به پا خیزند.

روزنامه های دولتی و برخی روزنامه های دیگر، سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به ولایت پکتیکا، در جنوب شرق این کشور را در صفحات نخست خود همراه با عکس هایی از او که دستار زرد مرسوم در میان مردان آنجا را به سر بسته است، منتشر کرده اند.

انیس نوشته است که آقای کرزی با ورود به شهر شرن، مرکز ولایت پکتیکا در نشست امنیتی این ولایت که با حضور فرماندهان ارشد پلیس و ارتش در شرق کشور برگزار شد، شرکت کرد.

پکتیکا اخیرا شاهد مواردی از خشونت و ناامنی بوده است و در تازه ترین مورد از خشونت ها، به گزارش نیروهای ناتو در منطقه، دهها شورشی کشته و پنج سرباز ناتو زخمی شدند.

به نوشته انیس، آقای کرزی به مردم ولایت پکتیکا وعده کرده است که در اجرای طرح های عمرانی در این ولایت پول قابل ملاحظه ای هزینه خواهد شد.

انیس همچنین نوشته که آقای کرزی در این سفر به مردم گفته است که اکنون زمینه مصالحه با شورشیان فراهم شده و جامعه جهانی هم از آن حمایت می کند. به نوشته انیس آقای کرزی خواستار حمایت مردم از طرح مصالحه با طالبان شد.

هیواد نوشته که آقای کرزی در این سفر گفته است که تروریسم ریشه افغانی ندارد و مراکز تروریستی در روستاهای این کشور نیست، بلکه نیروهای خارجی باید به جایی بروند که ترویست ها در آن جا حضور دارند.

هر چند آقای کرزی مشخص نکرده است که ترویست ها در کجا هستند، اما پیش از این گفته است که مرکزهای تروریستی در آن سوی مرزهای افغانستان، یعنی در داخل پاکستان است و این مرکزها باید منهدم شوند.

ولایت پکتیکا با پاکستان مرز مشترک دارد.

ماندگار با اشاره به فساد در نهادهای دولتی افغانستان و مبارزه با آن، نوشته که در این کشور "مبارزه با فساد واقعیت ندارد". به نظر نویسنده، اگر با فساد با قدرت کامل و با شناسایی عوامل آن مبارزه نشود، این کار جز "فریب کاری" و "اتلاف وقت" چیزی دیگر نخواهد بود.

نویسنده به این باور است که افراد قدرت‌مند و برخی منابع خارجی در کشور در حمایت از فساد دست دارند و باید مبارزه با فساد از همین جا آغاز شود و این امر به نظر نویسنده، به دلیل ناتوانی دولت به احتمال قوی به پیروزی نخواهد رسید.

هفته نامه نگاه افغانی اظهارات اخیر حامد کرزی در باره انتخابات غزنی را نقد کرده و آن را به زیر سوال بردن استقلال نهادهای انتخاباتی کشور و اهانت به کسانی تعبیر کرده است که در شرایط دشوار به پای صندوق های رای رفتند.

آقای کرزی چندی پیش گفته بود که انتخابات در غرنی منجر به تامین وحدت ملی نشده و نهادهای انتخاباتی کشور باید اقداماتی در این زمینه بکنند. گفته شده است که اشاره او به موفقیت نامزدهای قوم هزاره و ناکامی نامزدهای قوم پشتون بوده است.

به نظر نویسنده، زیر سوال بردن نظام انتخاباتی مبتنی بر اراده آزاد مردم، "بی احترامی" به دموکراسی و قانون"، از پیامدهای این اظهارات است. به نظر نگاه افغانی، این سخنان به دلیل این "خطرناک" است که خاطرات "سلطه انحصاری" یک قوم خاص در گذشته را زنده می کند.

نشریه در ادامه تاکید کرده که آقای کرزی به حکم قانون رئیس جمهوری تمام مردم افغانستان است و نه نماینده و حافظ منافع یک قوم خاص و به همین دلیل باید از "گرایش های قوم محورانه" به دور بماند.

مطالب مرتبط