به روز شده:  22:40 گرينويچ - چهارشنبه 03 نوامبر 2010 - 12 آبان 1389

اقتصاد افغانستان

برگزاری چهارمین نمایشگاه اختصاصی ایران در هرات

چهارمین نمایشگاه اختصاصی ایران با شرکت 50 غرفه از تولیدات ایران و 30 غرفه از تولیدات افغانستان به منظور بازاریابی برای محصولات دو کشور در سالن مولانای شهر هرات آغاز به کار کرد.

در این نمایشگاه چهار روزه، کالاهای تولیدی ایران به ویژه کالاهای صنعتی تولیدی این کشور همراه با کالاهایی از تولید کنندگان افغان به نمایش گذاشته شده است.

طی شش سال گذشته سه نمایشگاه دیگر از این دست نیز در شهر هرات گشایش یافته بود، اما میزان مشارکت و حضور پر رنگ سرمایه گذاران و صنعت گران افغان در این نمایشگاه آن را از نمایشگاه های گذشته متمایز ساخته است.

این نمایشگاه با استقبال مردم هرات روبرو شده و شمار زیادی از مردم در نخستین روز برگزاری این نمایشگاه از آن بازدید کردند.

افزایش غرفه های تولیدی افغان

توریالی غوثی، معاون اتحادیه صنعتگران هرات و از برگزار کنندگان این نمایشگاه می گوید در نخستین نمایشگاه از این دست در هرات، تنها یک غرفه از کالاهای افغانی در نمایشگاه شرکت داشت، اما شمار غرفه های افغان شرکت کننده در نمایشگاه امروز به 30 غرفه رسیده است.

برخی از سرمایه گذاران و تولید کنندگان ایرانی شرکت کننده در این نمایشگاه، آن را نشانه افزایش میزان مبادلات تجاری میان دو کشور خوانده اند.

معاون اتحادیه صنعتگران هرات نیز با تایید این موضوع، میزان سرمایه گذاری ایران در افغانستان را کمتر از حد انتظار توصیف کرده است.

به گفته آقای غوثی، افغانستان فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری دارد، اما از این فرصت ها دیگر کشورها بیشتر از ایران استفاده کرده اند و در افغانستان سرمایه گذاری کرده اند.

او از سرمایه گذاران و صنعتگران ایران خواست تا در افغانستان بیشتر از گذشته سرمایه گذاری کنند.

معاون اتحادیه صنعتگران هرات بر ضرورت ایجاد دهها کارخانه تولیدی مشترک ایران و افغانستان در هرات تاکید کرد و گفت هم اکنون شمار کارخانه های مشترک دو کشور در هرات تنها هشت کارخانه است.

ارتقای توان صنعتی و تجاری افغانستان

این در حالی است که سید محمد سیدی، رییس انجمن نمایشگاه های ایران روند افزایش میزان مبادلات تجاری بین ایران و افغانستان را با اشاره به اهمیت چهار دوره نمایشگاه های مشترک برگزار شده در هرات، قابل ملاحظه خواند.

به گفته آقای سیدی، افزایش شمار غرفه های افغان در این نمایشگاه نسبت به دوره های پیشین، نشان دهنده ارتقای توان صنعتی و تجاری افغانستان است و از لحاظ کیفیتی، این غرفه ها رشد قابل قبولی داشته اند.

رییس انجمن نمایشگاه های ایران، انتقال تکنولوژی و توسعه دانش فنی و همچنین تعاملات خدمات فنی و مهندسی را از دلایل رشد کیفیتی محصولات تولیدی افغانستان می داند.

در نمایشگاه های دوره های پیشتر در هرات بیشتر محصولات و نیازمندی های ابتدایی نظیر مواد غذایی به نمایش گذاشته شده بود، اما در نمایشگاه امروز این محصولات کمتر دیده می شد و آنچه که بیشتر به چشم می خورد، محصولات صنعتی و تکنولوژی روز بود.

تصور می شود، صنعتگران ایران این را دریافته اند که بازار امروز افغانستان نیازمند تکنولوژی روز و دانش های فنی تولیدی است و به همین منظور شمار غرفه هایی که دانش فنی امروز ایران را به نمایش می گذارد افزایش داده اند.

هر چند صنعتگران افغان علاقمند به استفاده از دانش فنی ایران هستند، اما دستیابی به این دانش فنی و به ویژه استفاده از ماشین آلات ساخت ایران را دشوار توصیف می کنند.

به گفته معاون اتحادیه صنعتگران هرات، در گذشته 80 درصد از ماشین آلات مورد استفاده صنعتگران افغان در هرات از ایران وارد می شده است، اما اکنون تنها 20 درصد از این ماشین آلات ایرانی است.

او سخت گیری ایران در دادن ویزا به صنعتگران و تاجران افغان را مهمترین عامل کاهش واردات ماشین آلات ایرانی به افغانستان می داند.

شهر هرات با داشتن بیش از سیصد کارخانه تولیدی و صنعتی یکی از مهمترین بازوهای اقتصادی افغانستان است.

این شهرک از آغاز تاسیس در هشت سال گذشته تاکنون به تولید محصولات مختلف پرداخته است، اما وجود برخی مشکلات در بازاریابی و رقابت با محصولات مشابه خارجی از توان این شهرک در رفع نیازمندی های داخلی کاسته است.

به باور کارشناسان، با بهبود اوضاع امنیتی، زمینه سرمایه گذاری خارجی در افغانستان مساعد شده و رشد اقتصادی این کشور را افزایش خواهد داد.

  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات
  • نمایشگاه هرات

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.