شرکت چهار هزار داوطلب در آزمون ورودی آکادمی نظامی کابل

سربازان ارتش افغانستان
Image caption کمبود افسران حرفه ای، از انتقادهایی است که علیه ارتش افغانستان مطرح شده است

بیش از چهار هزار فارغ التحصیل ممتاز مدارس افغانستان برای رسیدن به ششصد کرسی دانشجویی در آکادمی ملی نظامی کابل شرکت کرده اند.

این داوطلبان از سوی هیئت ویژه وزارت دفاع افغانستان از مدارس سراسر افغانستان برای شرکت در آزمون ورودی این آکادمی برگزیده شده اند.

آنها در سه روز گذشته آزمون های گوناگون فیزیکی و بررسی ویژگی های اخلاقی را سپری کردند و روز پنجشنبه، ۴ نوامبر، شامل آزمون نهایی شدند.

در این آزمون توانایی های علمی این داوطالبان ارزیابی می شود و در نهایت ششصد تن از آنها شامل آموزش دوره چهار ساله آکادمی ملی نظامی کابل خواهند شد.

در این آکادمی در سه سال نخست دانشجویان در رشته های مختلف مرتبط با علوم نظامی مانند مهندسی، حقوق، علوم کامپیوتری و چند رشته دیگر را آموزش می بینند و در سال چهارم با علوم تخصصی نظامی آشنا می شوند.

دانشجویان در این آکادمی تحت نظر استادان داخلی و خارجی و با امکاناتی که در سالهای اخیر به کمک خارجی ها فراهم شده است، آموزش می بینند.

غلام سخی آصفی، رئیس تعلیم و تربیت وزارت دفاع افغانستان گفت که آنها پس از آن که از آکادمی نظامی کابل فارغ التحصیل شدند، به عنوان افسر شامل ارتش خواهند شد.

آقای آصفی تاکید کرد که آنها در آینده "بهترین" افسران ارتش افغانستان خواهند بود.

ارتش افغانستان با کمبود شدید افسران حرفه ای و آموزش دیده مواجه است. در حال حاضر بیشتر افسران ارتش را نظامیان پیشین و فرماندهان مجاهدین سابق تشکیل می دهند.

بیشتر افسرانی که سابقه جهادی دارند، آموزشهای حرفه ای ندیده اند و دانش آنها بیشتر مبتنی بر تجربه های عملی در جبهه های جنگ چریکی است.

Image caption در سالهای اخیر پول های زیادی صرف آموزش ارتش و پلیس افغانستان شده است

آکادمی ملی نظامی افغانستان در پی آوردن اصلاحات در وزارت دفاع و تلاش برای بهبود توانایی های ارتش افغانستان چهار سال پیش به کمک خارجی ها ایجاد شد. این آکادمی از حمایت یک آکادمی مشترک نظامی آمریکا و ترکیه برخوردار است.

پیش از این در افغانستان دانشگاه نظامی کابل مسئولیت آموزش افسران ارتش را به عهده داشت، ولی این دانشگاه در سالهای جنگ تعطیل شد و آکادمی ملی نظامی در واقع جایگزین دانشگاه نظامی گذشته شده است.

مقامهای وزارت دفاع افغانستان عملاقه مندی بیش از چهار هزار جوان افغان به ورود به این آکادمی را نشانه ای از افزایش اعتماد مردم به ارتش و این آکادمی می دانند.

در عین حال بیکاری جوانان و محرومیت فارغ التحصیلان مدارس از ورود به دانشگاهها هم در رو آوردن این داوطلبان به آکادمی ملی نظامی موثر بوده است.

مطالب مرتبط