به روز شده:  12:35 گرينويچ - پنج شنبه 04 نوامبر 2010 - 13 آبان 1389

امنیت افغانستان

'بیش از صد شورشی طالبان به دولت پیوسته‌اند'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

فرمانده پلیس حوزه شمال افغانستان گفته است که همزمان با اجرای عملیات نظامی علیه طالبان در شمال، بیش از صد شورشی طالبان به دولت پیوسته اند.

ژنرال داوود داوود، فرمانده پلیس شمال، در نشستی با خبرنگاران که روز پنحشنبه، 4 عقرب/مهر در کابل برگزار شد گفت که در نتیجه این عملیات، بخش های عمده ای از ولایت های قندوز، بغلان، تخار، سر پل و فاریاب از شورشیان طالبان پاکسازی شده است.

ژنرال داوود گفت: "در سه ولسوالی ولایت تخار -- درقد، خواجه بهاءالدین و ینگی قلعه – که طالبان در آن جا لانه ساخته بودند، کاملا تصفیه شده و گروه هایی که آنها ساخته بودند، تار و مار شده اند."

این فرمانده پلیس افغان همچنین گفت که در تازه ترین اقدامات علیه طالبان در ولایت قندوز، دوازده منطقه از کنترل طالبان خارج شده و در ولایت بغلان هم پیشرفت هایی به دست آمده است.

به گفته ژنرال داوود، عملیات شمال باعث شده است که "فعالیت های خرابکارانه" شورشیان در شمال به شدت کاهش یابد.

طالبان، عکس از آرشیو

عمدتا جنوب و شرق افغانستان منطقه مورد نفوذ طالبان بوده، ولی آنها در سالهای اخیر به شمال هم رو آورده اند

وی افزود که در جریان این عملیات، که از چند هفته پیش آغاز شده است، بیش از یکصد فرد وابسته به طالبان در شمال کشور به دولت پیوسته و شماری از فرماندهان مهم طالبان کشته شده اند.

به گفته او، پنجاه تن از فرد بازگشته از شورشیان در ولایت قندوز، و بقیه در ولایت های مختلف شمال افغانستان از گروه طالبان جدا شده و به دولت پیوسته اند.

ژنرال داوود همچنین گفت که برای تحکیم امنیت مناطقی که از کنترل طالبان خارجی می شود، برنامه هایی، از جمله استقرار نیروی امنیتی و بازسازی این مناطق روی دست گرفته شده است.

او تاکید کرد که این مناطق دیگر در اختیار شورشیان قرار نخواهد گرفت.

داوود داوود افزود که پیشرفت های اخیر در اثر تغییر شیوه عملیات نظامی علیه شورشیان در شمال افغانستان به دست آمده است.

به گفته او، پیش از این، عملیات نظامی به گونه گسترده به اجرا در می آمد که تاثیر آن، به دلیل همین پراکندگی، کاهش می یافت.

در مقابل، عملیات اخیر به پیمانه کوچکتر و با تمرکز بر مناطق محدودتر به اجرا گذاشته می شود و در نتیجه، از کارآیی بالایی برخوردار بوده است.

آقای داوود که اخیرا در پی تغییرات گسترده در وزارت داخله/کشور افغانستان به عنوان فرمانده پلیس حوزه شمال افغانستان منصوب شده، گفت که در ماههای اخیر اوضاع امنیتی در حوزه تحت فرماندهی او بهبود یافته است.

هر چند ولایت های جنوبی و شرقی افغانستان به طور سنتی منطقه مورد نفوذ طالبان شمرده می شود، ولی در چند سال اخیر نفرات این گروه به شمال و غرب افغانستان هم نفوذ کرده اند.

پلیس افغانستان

آقای داوود گفت که در عملیات جاری در شمال از شیوه جدیدی استفاده شده است.

در نتیجه، ولایت های شمالی و غربی افغانستان که در گذشته از مناطق نسبتا امن این کشور محسوب می شد، در سالهای اخیر دسخوش ناامنی های قابل ملاحظه بوده است.

همزمان با اجرای عملیات نظامی در شمال افغانستان، عملیات دیگری با شرکت نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان، در مناطق جنوبی این کشور، به ویژه قندهار جریان داشته است.

اخیرا یک فرمانده ارشد ارتش افغانستان در جنوب این کشور اعلام کرد که این عملیات تا هجده ماه دیگر ادامه خواهد یافت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.