حمله انتحاری نوجوان افغان چندین کشته و زخمی بر جای گذاشته است

فاریاب
Image caption فاریاب از جمله مناطقی است که تا پیش از این از امنیت نسبی برخوردار بود

حمله انتحاری یک نوجوان در شمال افغانستان چندین کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

روز جمعه، 14 عقرب/آبان (5 نوامبر)، به نقل از مقامات محلی ولایت فاریاب، در شمال غرب افغانستان، گزارش شد که یک جوان شانزده ساله با انجام یک حمله انتحاری در این ولایت، دست کم ده نفر را کشته و سی نفر را زخمی کرده است.

این حمله در بازاری در ولسوالی خواجه سبزپوش، واقع در ولایت فاریاب، واقع در حدود ششصد کیلومتری شمال غرب کابل، پایتخت، روی داد و فرد مهاجم مواد منفجره همراه خود را در مقابل یک رستوران منفجر کرد.

به گفته عبدالحق شفق، والی فاریاب، هنگام وقوع این حمله انتحاری، رحمت الله، رئیس شورای ولایتی، در این رستوران مشغول صرف نهار بود.

مشخص نیست که آیا مهاجم انتحاری از حضور رئیس شورای ولایتی در این رستوران مطلع بوده و او را هدف قرار داده یا رحمت الله به طور تصادفی در این محل حضور داشته است.

Image caption شفق جزئیات عملیات انتحاری را شرح داده است

در اثر این انفجار، رحمت الله به شدت زخمی شد و دو تن از محافظان او جان خود را از دست دادند.

تا سال های اخیر، ولایت های شمالی افغانستان در مقایسه با مناطق جنوبی، که محل اصلی فعالیت شورشیان مخالف دولت محسوب می شود، از امنیت نسبی برخوردار بودند.

با اینهمه، اخیرا اعضای طالبان، که با حملات متمرکز نیروهای دولتی و ائتلاف بین المللی در جنوب مواجه بوده اند، حضور خود در مناطق شمالی را افزایش داده و به یک رشته عملیات خشونت آمیز در این مناطق دست زده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز چهارشنبه والی قندوز درمصاحبه ای با این خبرگزاری گفت که شورشیان مسلح در برخی نقاط شمال افغانستان مستقر شده اند و تعدادی از ولایت های شمالی، مانند فاریاب را مورد تهدید قرار می دهند.

هنوز طالبان نسبت به خبر حمله انتحاری در فاریاب واکنشی نشان نداده اند.

عملیات انتحاری در افغانستان معمولا به طالبان نسبت داده می شود و این گروه در بسیاری موارد مسئولیت اینگونه حملات را برعهده گرفته است.

مطالب مرتبط