به روز شده:  18:12 گرينويچ - جمعه 05 نوامبر 2010 - 14 آبان 1389

جامعه افغانستان

کنسرت خیریه به نفع کودکان خیابانی افغان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در افغانستان گروهی از رضاکاران جوان برای کودکان خیابانی، کنسرت خیریه برگزار کرده اند. با پول حاصل از این کنسرت، قرار است هزینه آموزش عده ای از کودکان خیابانی فراهم شود.

تالار لیسه مدرسه استقلال شهر کابل در شامگاه یک روز پاییزی میزبان کنسرت خیریه ای است که به همت گروهی از جوانان رضاکار افغان راه اندازی شده است.

شب که چادر سیاهش را بر شهر کابل می گستراند، نوای دل بر پرده های ساز می ریزد و تا دورها طنین انداز می شود. آوازی که دلها را به کمک فرا می خواند.

برگزار کنندگان این محفل می خواهند نشان دهند، که در نبود حمایت های لازم دولتی از کودکان نیازمند، آنها نیز می توانند پیام آوران امید باشند.

آموزش کودکان خیابانی

در حال حاضر هزاران کودک در افغانستان بار تامین خانواده هایشان را به دوش می کشند. در سالهای اخیر تلاشهای گوناگونی برای کمک به این کودکان صورت گرفته است. پول حاصل از این کنسرت به کودکان یک پرورشگاه در شهر هرات در غرب افغانستان اهدا خواهد شد.

رفیع بهروزیان و همایون هنر

رفیع بهروزیان و همایون هنر داوطلب شدند تا در این کنسرت خیریه به نفع کودکان خیابانی بخوانند

آرین آرون عضو گروه رضاکاران هدیه و از برگزار کنندگان این محفل می گوید که در نظر است پول حاصل از این کنسرت صرف آموزش این کودکان شود:

"ما قبلا به کودکان خیابانی درهرات حرفه هایی چون نقاشی، خیاطی و مهره بافی را آموخته ایم. با پول حاصل از این کنسرت می خواهیم به آنها حکاکی یا هنر کندن کاری روی چوب بیاموزیم تا به خودکفایی شان در آینده کمک کنیم."

تفریح و کمک

تالار لیسه استقلال شهر کابل تقریبا پر شده از شنوندگان مشتاقی که برای شنیدن نغمه های موسیقی اصیل افغانی آمده اند.

دهها افغان و خارجی که در فرصت اندکی مثل این، می خواهند نشان دهند که در افغانستان صدای دیگری بجز جنگ و انفجار هم شنیده می شود. شرکت دراین محفل فرصتی است برای کمک به کودکانی که چشم به راه دستان نوازشگری در آستانه فصل سرما اند.

رفیع بهروزیان

رفیع بهروزیان یکی از آوازخوانان می گوید این یک حرکت خیریه است. "اما بخش دیگر کار رواج دادن کنسرت های خیریه و موسیقی خوب است. چون در حال حاضر برداشت بدی از موسیقی و کنسرت در افغانستان وجود دارد که می خواهیم این برداشت را اصلاح کنیم."

منیژه یکی از شرکت کنندگان می گوید که در افغانستان فرصت خیلی کمی برای تفریح وجود دارد. کنسرت خیریه برای او فرصتی است که هم لحظاتی را به شادمانی بگذراند و هم اینکه می تواند مبلغی را به کودکان خیابانی کمک کند.

محمد یکی دیگر از شرکت کنندگان می گوید که راه اندازی برنامه های این چنینی اقدام مهمی در راه جلب مشارکت مردم در کارهای خیریه است.

به نظر او پول های کمی که در چنین برنامه هایی جمع آوری می شود، پیام معنوی بزرگی برای دریافت کنندگانش به همراه دارد و به آنها نشان می دهد که هنوز هستند کسانی که به آنها می اندیشند.

فرهنگ کنسرت خیریه

برگزاری کنسرت های خیریه تاکنون کمتر در افغانستان معمول بوده است. اما دو آوازخوان افغان داوطلب شدند تا در این کنسرت خیریه به نفع کودکان خیابانی بخوانند.

رفیع بهروزیان و همایون هنر هردو آهنگ هایی از خوانندگان مشهور چون احمد ظاهر و ظاهر هویدا را می خوانند. آهنگ هایی که نسل دیروز افغانها با آنها بزرگ شدند و برای نسل امروز هم آشنا اند.

رفیع بهروزیان یکی از آوازخوانان می گوید این یک حرکت خیریه است. "اما بخش دیگر کار رواج دادن کنسرت های خیریه و موسیقی خوب است. چون در حال حاضر برداشت بدی از موسیقی و کنسرت در افغانستان وجود دارد که می خواهیم این برداشت را اصلاح کنیم."

برگزار کنندگان این کنسرت خیریه نام آن را دهه 40 گذاشته اند. نامی که تداعی کننده یک دوره طلایی در تاریخ سیاسی و فرهنگی افغانستان است. دهه دموکراسی و شکوفایی فعالیت های فرهنگی و هنری در این کشور.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.