رشته عملیات‌ تازه علیه فرماندهان شورشیان افغان

طالبان
Image caption طالبان برای کم کردن فشارهای نظامی بر خود در جنوب، تلاش دارند فعالیت های خود را در شمال افزایش دهند

نیروهای ائتلاف بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که در پی یک رشته عملیات علیه رهبران و فرماندهان شورشیان، شماری از آنها را بازداشت کرده اند.

این نیروها روز شنبه، ششم نوامبر با صدور اعلامیه ای گفته اند که یکی از فرماندهان بازداشت شده، فردی است که بارها بمبگذاری های انتحاری را در شهر غزنی سازماندهی و نیروهای ائتلاف را با خطر مواجه کرده است.

نیروهای ائتلاف نام این فرمانده را فاش نکرده اند، اما گفته اند که او در پی عملیات مشترک سربازان ائتلاف و افغان در شهر غزنی همراه با پنج نفر از زیردستان خود بازداشت شده است.

نیروهای ائتلاف گفته اند که فرمانده دومی در ولایت لوگر، در جنوب شهر کابل بازداشت شده است. نام این فرمانده هم فاش نشده، اما نیروهای ائتلاف گفته اند که او حملات زیادی را علیه نیروهای بین المللی و افغان سازماندهی و اجرا کرده است.

بر اساس اطلاعیه نیروهای ائتلاف، این فرمانده طالبان در پی عملیات مشترک سربازان ائتلاف و افغان بازداشت شده و در حال حاضر به بازداشتگاهی برای بازجویی منتقل شده است.

نیروهای ائتلاف همچنین گفته اند که در پی چهار عملیات دیگر که با هدف بازداشت فرماندهان ارشد گروه طالبان و شبکه حقانی در جنوب و شرق افغانستان به راه انداخته شد، دست کم ده شورشی بازداشت شدند.

شبکه حقانی، یکی از سه گروه اصلی شورشی است که عمدتا در مناطق جنوبی شرقی افغانستان تحت رهبری سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی از فرماندهان مجاهدین سابق فعالیت دارد.

مرکز فرماندهی نیروهای ائتلاف نام های فرماندهانی را که در این چهار عملیات هدف نیروهای مشترک بوده اند، ذکر نکرده، ولی گفته است که آنها فرماندهان ارشدی هستند که در برخی از ولایت ها، از جمله هلمند و زابل، در جنوب افغانستان فعالیت های شورشیان را رهبری می کنند.

Image caption نیروهای بین المللی در افغانستان گفته اند که برای تضعیف شورشیان، رهبران و فرماندهان آنها را هدف قرار می دهند

خبر بازداشت و جستجوی این فرماندهان در حالی اعلام شده است که هفته گذشته ژنرال داوود داوود، فرمانده حوزه شمال پلیس افغانستان از پیوستن بیش از صد فرمانده طالبان به دولت و کشته شدن چند فرمانده مهم دیگر طالبان خبر داد.

در حال حاضر عملیات نظامی نیروهای تحت فرمان ناتو و افغان در جنوب افغانستان علیه شورشیان به شدت ادامه دارد و یک مقام ارتش افغانستان گفته که این عملیات دست کم تا هجده ماه دیگر ادامه خواهد یافت.

طالبان برای کاهش فشارهای نظامی بر خود در جنوب افغانستان، تلاش دارند دامنه فعالیت های خود را در شمال این کشور گسترش دهند.

پلیس افغانستان گفته است که عملیات گسترده ای را علیه حضور شورشیان در ولایت های شمالی این کشور هم به راه انداخته و آقای داوود گفته که این عملیات دستاوردهای چشمگیری داشته است.

مطالب مرتبط