ارسال پرونده بیش از چهارصد نامزد متهم به تقلب به دادستانی کل افغانستان

سید مراد شریفی، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی
Image caption آقای شریفی گفت که از سوی دادستانی کل برای ارسال این پرونده ها تحت فشار بوده است

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرد که پرونده های بیش از چهارصد نامزد متهم به تقلب را به دادستانی کل این کشور فرستاده است.

سید مراد شریفی، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی به بی‌بی‌سی گفت که این کمیسیون از سوی دادستانی کل افغانستان تحت فشار بوده است که پرونده‌های نامزدهای متهم به تقلب را به دادستانی بفرستد.

آقای شریفی گفت: "آنها (دادستانی کل) گفتند که اگر این لیست (اسامی نامزدهای متهم) را به ما نمی دهید، شما در حقیقت کتمان جرم می‌کنید."

رئیس کمیسیون شکایات افزود: "ما می‌خواستیم که این لیست بعد از نهایی شدن (بررسی پرونده‌های) کاندیداها به دادستانی فرستاده شود."

آقای شریفی گفت که کمیسیون انتخابات پیش از این فهرست اسامی بیش از چهارصد نامزد متهم به تقلب را به کمیسیون شکایات انتخاباتی فرستاده بود و این کمیسیون این فهرست را بدون تغییر به دادستانی کل فرستاده است.

رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که اگر ثابت شود که این افراد در تقلب در انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور دست داشته اند، گناهکار شناخته خواهند شد.

اسامی این متهمان هنوز فاش نشده است، اما آقای شریفی گفت که شماری از اعضای کنونی مجلس نمایندگان هم شامل آنها هستند.

پیش از این مقامهای دادستانی کل افغانستان هم گفته بودند که بررسی آن بخش از تخلفات انتخاباتی که جنبه جرمی داشته باشد، به دادستانی مربوط می‌شود.

Image caption هنوز نتایج نهایی انتخابات مجلس اعلام نشده و برای اعلام آن تاریخ مشخصی تعیین نشده است

هنوز هیچ نامزدی از سوی مراجع قضایی در افغانستان مقصر شناخته نشده است.

این در حالی است که شماری از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان، که بر اساس نتایج اولیه انتخابات ناکام شناخته شده‌اند، نسبت به نتایج انتخابات اعتراض کرده‌اند.

این نامزدها با تشکیل اتحادیه‌ای گفته اند که در این انتخابات تقلب در حد گسترده‌ای صورت گرفته و نتایج آن قابل قبول نیست. آنها خواستار برگزاری انتخابات مجدد شده‌اند.

اما مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته‌اند که نارسایی‌هایی در برگزاری انتخابات مجلس وجود داشته، ولی این انتخابات در کل قابل قبول است و نیاز به برگزاری انتخابات مجدد نیست.

مطالب مرتبط