روزنامه های کابل: شنبه، ۱۵ عقرب

تامین امنیت نمایندگان مجلس و وضع تحریم های اقتصادی علیه دو گروه اسلام گرای پاکستانی، از موضوع هایی است که شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل به بررسی آنها پرداخته اند.

باختر درخواست اخیر مجلس نمایندگان برای تامین امنیت آن عده از اعضای این مجلس که در مجلس دوم راه نخواهند یافت را نقد کرده و با لحن کنایه‌آمیزی نوشته که این نمایندگان نگران روزگار شخصی خود و فرزندان خود هستند.

بیشتر از نیمی از اعضای کنونی مجلس به مجلس دوم راه نیافته اند و اخیرا مجلس نمایندگان از دولت خواست که به آنها محافظ شخصی و گذرنامه سیاسی بدهد.

باختر اما به این نظر است که همه مانند این نمایندگان نسبت به کارنامه پنج سال گذشته آنها خوشبین نیستند و علاقه‌مند بررسی نگرانی آنها در باره آینده‌شان هم نیستند.

به باور باختر، این نمایندگان با آرای مردم برای انجام ماموریتی انتخاب شده بودند که با نتایج "نه چندان مثبت" به پایان رسیده است و اکنون هیچ دلیلی وجود ندارد که برای آنها "امتیازات ویژه" در نظر گرفته شود.

این روزنامه افزوده که شماری از نمایندگان در پنج سال گذشته در مواردی دست به سوء استفاده از پاسپورت‌ها و سلاح‌هایی که در اختیارشان بود زدند و حالا هم تضمینی وجود ندارد که اگر گذرنامه و اسلحه‌ای در اختیارشان گذاشته شود، باز هم سوء استفاده نکنند.

هشت صبح در مورد وضع تحریم‌هایی از سوی آمریکا علیه فعالیت دو گروه اسلام‌گرای پاکستانی، نوشته که این تحریم‌ها برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه‌ها تاثیری بجا نخواهد گذاشت.

این تحریم‌های سیاسی و اقتصادی اخیرا علیه گروه‌های جیش محمد و لشکر طیبه وضع شد و دلیل آن ارتباط این دو گروه با فعالیت‌های تروریستی عنوان شده است.

هشت صبح این دو گروه را از "قسی‌القلب‌ترین" گروه‌های تندرو اسلامی در پاکستان خوانده و نوشته است که این گروه‌ها با برخی از سازمان‌های اطلاعاتی ارتباط دارند و از سوی همین سازمان‌ها تجهیز و حمایت می‌شوند.

نویسنده با اشاره به درخواست آمریکا از پاکستان برای روی دست گرفتن اقداماتی علیه این دو گروه، نوشته که البته پاکستان حاضر است که گاهی "دست پروردگان" خود را قربانی کند، اما این کار به معنای "صادق بودن پاکستان در مبارزه با تروریسم نیست".

هشت صبح به عنوان مثال از اعلام همکاری پاکستان در مبارزه با تروریسم در زمان ریاست جمهوری پرویز مشرف یاد کرده و نوشته است که این اعلام همکاری او هرگز مانع ارتباط دولت این کشور با گروه‌های تروریستی در پاکستان و افغانستان نشد.

سرمقاله‌نویس هشت صبح دولت پاکستان را متهم به "بازی دوگانه" در ارتباط با مبارزه با تروریسم کرده و تاکید کرده است که تا زمانی که سازمان اطلاعات ارتش این کشور، آی اس آی، تحریم نشود، پاکستان به "تکتازی" اش در منطقه ادامه خواهد داد.

اتهام حمایت از گروه‌هایی مانند طالبان، جیش محمد و لشکر طیبه همواره علیه دولت پاکستان، به ویژه آی اس آی مطرح شده است، اما مقامهای دولت پاکستان این اتهام ها را رد کرده اند. روزنامه دولتی انیس طرح اخیر دولت افغانستان برای صرفه جویی در مصارف ادارات دولتی را بررسی کرده و آن را امری ضروری دانسته است.

اخیرا شورای وزیران طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن بخشی از مصارف ادارات دولتی، از جمله خرید وسائل گران‌قیمت دفتر و خوراکی‌های گران‌قیمت ممنوع و تاکید بر خرید محصولات ارزان داخلی بجای محصولات خارجی شده است.

به نظر انیس، تصویب این طرح برای تقویت اقتصاد کشور و جلوگیری از مصارف "بی مورد و غیرضروری" موثر است و به ایجاد شفافیت در مصرف بودجه ادارات دولتی نیز کمک می کند.

انیس در ادامه تاکید کرده است که وزارت مالیه/دارایی باید در مصرف بودجه ملی، مصوبه اخیر شورای وزیران را در نظر بگیرد و نظارت بر اجرای این مصوبه نتیجه خوبی در پی خواهد داشت.