پرونده فساد مالی عضو سابق کابینه کرزی در دادگاه مطرح می‌شود

امین فرهنگ
Image caption آقای فرهنگ گفت که مقامهای دادستانی در رسانه ها 'حرف می سازند'

امین فرهنگ، وزیر سابق تجارت افغانستان که از سوی دادستانی کل متهم به فساد مالی شده، اتهام علیه خود را رد و دادستانی را متهم به "شخصیت کشی" کرده است.

اخیراً رحمت الله نظری، معاون دادستانی کل افغانستان به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته که آقای فرهنگ در زمان وزارتش از قدرتش "سوء استفاده" و نزدیک به ۲۰ میلیون دلار اختلاس کرده است.

این نخستین بار است که دادستانی کل افغانستان از آمادگی برای ارسال پرونده فساد مالی یک وزیر سابق دولت حامد کرزی به دادگاه ویژه مبارزه با فساد مالی و اداری خبر داده است.

هر چند پیش از این هم دادستانی از طرح اتهام علیه چند وزیر پیشین دولت افغانستان سخن گفته بود، ولی پرونده هیچ یک از آنها به دادگاه فرستاده نشده است.

دولت افغانستان با انتقادهای داخلی و خارجی در ارتباط با فساد مالی و اداری در ادارات دولتی روبرو بوده و متحدان بین المللی آقای کرزی و منتقدان داخلی‌اش، او را متهم به ناکامی در مبارزه با فساد اداری کرده اند.

دولت آقای کرزی در پاسخ به این انتقادها در ماههای اخیر اقدام به تشکیل دادگاه ویژه مبارزه با فساد اداری و مالی کرد.

رحمت الله نظری گفته که به زودی پرونده آقای فرهنگ و ۱۹ پرونده دیگر فساد مالی به این دادگاه فرستاده خواهد شد. آقای نظری گفته است که صاحبان این پرونده ها شامل یک وزیر کنونی، چند وزیر پیشین، چند معاون وزیر و یک دیپلمات دولت افغانستان می شود.

معاون دادستانی به آسوشیتد پرس گفته است: "ما برای مدت طولانی روی این پرونده ها کار کرده ایم، اما منتظر تاسیس دادگاه ویژه بودیم. پیش از این دادگاهی نبود که پرونده های وزیران را به آن می فرستادیم، ولی حالا این پرونده ها را آماده می کنیم تا به این دادگاه بفرستیم."

به گفته آقای نظری، آقای فرهنگ متهم است که هنگام امضای ۱۹ قرارداد خرید مواد سوخت از شرکت های مختلف خارجی، از جمله شرکت های ازبکستانی، ترکمنستانی، قزاقستانی و آذربایجانی ۱۹ و نیم میلیون دلار بیشتر از مبلغ واقعی محاسبه کرده است.

اما امین فرهنگ در گفتگویی با بی بی سی این اتهامات را بی پایه خواند و آن را کاری برای "شخصیت کشی" علیه خود دانست که به گفته او از یک و نیم سال پیش به این سو ادامه داشته است.

آقای فرهنگ گفت که مقامهای دادستانی کل وظیفه اصلی خود را انجام نمی دهند و به دنبال برخی از شخصیت ها، از جمله خود او در رسانه ها "حرف می سازند".

به گفته او، در عقب این اتهامها، "دست های بزرگی" وجود دارد، اما او توضیح بیشتر در این مورد ارائه نکرد.

آقای فرهنگ دادستانی کل را متهم کرد که در مورد پرونده های افراد "قدرتمند" کاری انجام نمی دهد، اما تلاش دارد که نام او را در رسانه ها در ارتباط با فساد مالی علم کند.

این عضو پیشین کابینه آقای کرزی در پاسخ به این پرسش که اگر پرونده او به دادگاه ویژه مبارزه با فساد فرستاده شود، حاضر است به اتهامهای مطرح شده پاسخ دهد، گفت: "به تمام معنی، حتی من از این کار استقبال می کنم".

آقای فرهنگ در ۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۸ میلادی، زمانی که هنوز وزیر تجارت بود، از سوی مجلس نمایندگان به دلیل افزایش مواد سوخت در کشور استیضاح و رد صلاحیت شد.

او در این استیضاح با انتقادهای تند نمایندگان روبرو شد و رایگیری در باره صلاحیت های او نشان داد که او در مجلس تنها یک نفر طرفدار داشته است.

آقای فرهنگ پیش از آن در ۱۱ فوریه ۲۰۰۸ هم به دلیل "بی کفایتی" در انجام وظیفه در مقام وزارت تجارت استیضاح شده بود، اما این استیضاح رای کافی نیاورد.

مطالب مرتبط