اتهام تقلب علیه بیش از هزار کارمند کمیسیون انتخابات افغانستان

نشان کمیسیون انتخابات
Image caption انتقادهای زیادی در باره شیوه مدیریت کمیسیون انتخابات افغانستان مطرح شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که بیشتر از هزار کارمند موقت خود را متهم به تقلب دانسته و به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کرده است.

نور محمد نور، سخنگوی این کمیسیون روز یکشنبه، ۱۶ عقرب/آبان به بی بی سی گفت که این افراد کارمندانی هستند که به طور موقت برای کار در مراکز رای گیری استخدام شده بودند.

آقای نور افزود که آنها در مراکزی کار کرده اند که عمدتا آرای مربوط به همین مراکز پیش از این فاقد اعتبار شناخته شده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون انتخابات، اسنادی که به دست مقامهای این کمیسیون رسیده است، نشان می دهد که این افراد به انواع "تقلب و تخلفات انتخاباتی" دست داشته اند.

این در حالی است که روز شنبه، ۱۵ عقرب کمیسیون شکایات انتخاباتی پرونده های ۴۱۳ نامزد متهم به تقلب در انتخابات ۲۴ سنبله را به دادستانی کل افغانستان فرستاد.

این نامزدها که ۶۲ عضو کنونی مجلس نمایندگان هم شامل آنها هستند، پیش از این سوی کمیسیون مستقل انتخابات به عنوان افراد متهم به تقلب به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شده بودند.

در همان حال مسئولان کمیسیون شکایات انتخاباتی از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته بودند که آن عده از کارمندان این کمیسیون که متهم به دست داشتن در تقلب انتخاباتی هستند را هم به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کند.

Image caption به جز یک مورد، هنوز هیچ مقام بلندپایه کمیسیون انتخابات متهم به تقلب نشده است.

پیش از این رئیس دفتر کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان به اتهام دست داشتن در تقلب از سوی پلیس بازداشت شده است.

آقای نور گفت که هنوز اسنادی در باره دست داشتن دیگر مقامهای بلندپایه کمیسیون انتخابات در تقلب و تخلف های انتخاباتی وجود ندارد.

او افزود که اگر چنین اسنادی وجود داشته باشد، این کمیسیون آنها را بررسی خواهد کرد.

پیش از این فشارهای زیادی از سوی نامزدها، محافل سیاسی و مدنی و همچنین رسانه های افغانستان بر نهادهای انتخاباتی وارد شده است که به اتهام های مطرح شده علیه کارمندان کمیسیون انتخابات رسیدگی کنند.

کمیسیون انتخابات سال گذشته در پی چنین فشارها اسامی صدها کارمند محلی خود را شامل فهرست سیاهی کرد که بر اساس آن، استخدام آنها در نهادهای انتخاباتی ممنوع شده است.

سال گذشته در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتقادهای زیادی علیه کارمندان کمیسیون انتخابات، مبنی بر دست داشتن شماری از آنها در تقلب مطرح شد.

شماری از نمایندگان مجلس و منتقدان کمیسیون انتخابات، مدیران ارشد کمیسیون را متهم به "سوء مدریریت" کردند و خواستار کناره گیری آنها از مقامهای خود شدند.

به دنبال این فشارها در اوائل سال جاری میلادی عزیرالله لودین، رئیس کمیسیون و داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا (دبیرخانه) کمیسیون انتخابات از پست های خود کنار رفتند.

در پی استعفای آنها حامد کرزی فضل احمد معنوی را به ریاست کمیسیون و عبدالله احمدزی را به ریاست دبیرخانه کمیسیون انتخابات تعیین کرد.

مطالب مرتبط