جدول زمانی ناتو برای انتقال مسئولیتهای امنیتی به نیروهای افغان

ژنرال دیوید پترائوس
Image caption آقای پترائوس از انتقال مسئولیت های امنیتی برخی مناطق به نیروهای افغان در ظرف شش ماه سخن گفته است

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل ناتو در افغانستان گفته که جدول زمانی واگذاری مسئولیت حفط امنیت ولایات این کشور به نیروهای افغان را تهیه کرده است.

قرار است این طرح در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - مطرح شود که تا ده روز دیگر در لیسبون، پایتخت پرتغال، برگزار خواهد شد.

ژنرال پترائوس به روزنامه تایمز گفته است که بر اساس این طرح، حفظ امنیت شماری از ولایات افغانستان تا شش ماه دیگر به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار خواهد شد.

فرمانده ناتو برای انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای محلی افغان، نقشه رنگینی تهیه کرده که در آن چند نقطه "سبز" وجود دارد.

این نقاط نشانه بخش هایی از افغانستان است که مسئولیت امنیت آنها در زمان تعیین شده به نیروهای افغان منتقل خواهد شد. بر اساس نقشه فرمانده کل ناتو، مسئولیت امنیت ولایت هرات، در غرب افغانستان به زودی به نیروهای افغان واگذار می شود.

با این حال، انتظار می رود که نیروهای ناتو حفظ امنیت ولایات جنوبی افغانستان مانند قندهار و هلمند را تا دو سال دیگر بر عهده داشته باشند.

سن‌ست بلنسکی، از سخنگویان نیروهای بین المللی یاری امنیتی (آیساف)، در کابل گفته که اوضاع امنیتی در برخی مناطق خوب است و نیروهای امنیتی افغان آمادگی آن را دارند تا مسئولیت امنیت این مناطق را به عهده گیرند.

خانم بلنسکی گفت: "طرح واگذاری مسئولیت های امنیتی در بخش های مختلف افغانستان از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان، همیشه یک طرح مشروط بوده است."

او افزود: "در ولایات و ولسوالی ها (شهرستانهایی)، که نیروهای امنیتی افغان توانایی گرفتن مسئولیت را دارند، کنترل آنها به این نیروها واگذار می شود. این جدول زمانی نیز بستگی به اوضاع امنیتی در مناطقی دارد که قرار است تحت کنترل نیروهای افغان قرار گیرند."

Image caption مقاهای امنیتی افغانستان گفته اند که پیش از آغاز روند انتقال مسئولیت های امنیتی، باید به نیروهای افغان باید آموزش و تجهیزات کافی داده شود

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز از انتقال مسئولیت تامین امنیت بخش هایی از افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور در سال آینده سخن گفته است. خانم کلینتون به خبرنگاران گفته است: "ما درگیر جنگ سختی هستیم، اما به این باور رسیده ایم که از آغاز سال آینده بخش هایی از افغانستان تحت کنترل دولت و نیروهای امنیتی این کشور قرار گیرد."

وزیر خارجه آمریکا گفته است که روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای محلی افغان تابع شرایط و اوضاع در منطقه خواهد بود و هنوز جزئیات این طرح مشخص نیست.

در همین حال مقام های امنیتی افغان گفته اند که آماده پذیرفتن مسئولیت های امنیتی هستند، اما پیش از آن نیروهای امنیتی این کشور باید آموزش و تجهیزات لازم را دریافت کنند.

یک مقام وزارت داخله/کشور افغانستان گفته است که متحدان بین المللی افغانستان باید پیش از آغاز روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای محلی، تجهیزات کافی در اختیار این نیروها بگذارند.

مطالب مرتبط