به روز شده:  20:04 گرينويچ - دوشنبه 08 نوامبر 2010 - 17 آبان 1389

سیاست افغانستان

گفت و گو با یکی از طالب‌های حاضر در نشست مالدیو

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حاجی نیاز محمد، عضو گروه طالبان و از شرکت کنندگان نشست مالدیو می گوید: من خودم طالبم. اما نماینده امارت اسلامی طالبان نیستم. نظر شخصی من این است که تازمانی که نیروهای خارجی در افغانستان باشند، فکر نمی کنم صلح بیاید.

یعنی خروج نیروهای خارجی از افغانستان هنوز شرط اصلی برای هرگونه صلح و آشتی با دولت و پایان دادن به خشونتها در ا فغانستان است؟

تازمانی که حقوق کسی پایمال شود، آن شخص اختیار خود را ندارد. صلح با چه کسی؟ زمانی صلح به افغانستان می آید که شرایط آن فراهم شود. در حال حاضر شرایط فراهم نیست. تا وقتی که شما تفنگ به دست در موضع تا نشسته باشید، من می توانم با شما صلح کنم؟ وقتی شما پای تان را برگلوی من گذاشتید و می گویید که با من صلح کن، این چگونه امکان پذیر است؟

خروج نیروهای خارجی از افغانستان به زمان نیاز دارد. چون آنها ده سال است که در آنجا حضور دارند. با این وجود آیا امکان دارد که طالبان کوتاه بیایند؟

تا زمانی که این نیروها در افغانستان باشند، اعتماد بوجود نمی آید. مشکل این است. حتی کسانی هم که آماده صلح کردن باشند، چه کسی امنیت شان را تضمین می کند؟ من خود یک افغانم. اما یقین ندارم که کسی در این شرایط آماده صلح شود.

همانگونه که در نشست هم مطرح شد، آتش بس یکی از راههای اعتماد سازی است. نظرشما در این مورد چیست؟

آتش بس این نیست که دستت را از ماشه برداری اما گلوله همچنان در تفنگت باشد. با چنین شرایطی صلح آمدنی نیست. برای آتش بس باید مرجعی پیدا شود که آن را تضمین کند و اعتماد پیدا شود. وقتی اعتماد سازی شد، صلح خود به خود می آید.

از نظر شما چگونه می شود اعتماد سازی کرد؟

مسئله افغانستان را باید به کشورهای اسلامی بسپارند. چون با توجه به عنعنات حاکم برافغانستان تنها مسلمانان می توانند برای بحران فعلی راه حل پیدا کنند. اما تا زمانی که نیروهای خارجی در کشور باشند، کسی نمی تواند اعتماد سازی کند.

در نشستی که برگزار شد، شماری از زنان افغان هم حضور داشتند که این نشانه یی از آزادی هایی است که زنان افغان حالا برخوردار شده اند. در زمان حاکمیت طالبان زنان از این آزادیها برخوردار نبودند. شما در این مورد چه فکر می کنید؟

قانون اساسی مسلمانان قرآن است و در آن آمده که زنان بدون محرم نمی توانند برای ادای فریضه حج بروند. اما اینکه زنان برای صلح گام برمی دارند، من آنها را می ستایم. ولی براساس احکام اسلام آنها باید همراه با محرم شان می آمدند.

یعنی این کار شان خلاف شریعت است؟

این سفرشان برخلاف شریعت است. اما تلاش شان را برای آوردن صلح می ستایم.

با توجه به شناختی که از طالبان و اوضاع سیاسی افغانستان دارید، آینده تحریک طالبان و در مجموع آینده افغانستان را چگونه می بینید؟

خوب است که این سوال از مسئولان طالبان پرسیده شود. اما من به عنوان یک افغان آینده طالبان را روشن می بینم. در حال حاضر 85 درصد خاک افغانستان در کنترل طالبان است. آینده آنها را کسی نمی توند تحلیل کند؟ واضح است که طالبان قوی شده اند. مردم با آنهاست. مردم از دست نیروهای خارجی به تنگ آمده اند. هیچکس نمی تواند به زور برمردم حکومت کند. نه طالب و نه ناتو. تنها با بدست آوردن دلهای مردم می شود برآنها حکومت کرد.

یعنی شما می گویید که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان به قدرت خواهند رسید؟

طالبان نه نتها در افغانستان که در تمام جهان قدرتمند شده اند و تمام از آنها می ترسند. حالا تمام دنیا سراسیمه شده و می گوید که طالبان همه جا را می گیرند. در این شکی نیست. هنوز کسی نتوانسته طالبان را شکست دهد. روز به روز در حال پیشرفت اند. شما اوضاع را نمی بینید؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.