یک نهاد انتخاباتی افغانستان به 'گروههای فشار دولتی' هشدار داد

احمد ضیا رفعت
Image caption آقای رفعت گفت که از طریق رسانه ها به گروه های فشار پیام می دهد که دست از مداخله در کار انتخابات بردارند

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان گفته است که "حلقاتی از درون دولت" بر نهادهای انتخاباتی فشار وارد می کنند تا مسیر اصلی انتخابات پارلمانی این کشور را تغییر دهند.

احمد ضیا رفعت، عضو و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به خبرنگاران گفته است که این محافل دولتی تلاش دارند تا شماری از نامزدهای مورد نظر آنها وارد مجلس نمایندگان شوند.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی از فرد و اداره خاصی نام نبرد، اما گفت که از طریق رسانه ها به این گروه ها پیام می دهد که دست از "مداخله" در امور انتخابات بردارند. آقای رفعت هشدار داد: "چنین گروه های فشار پشت هر سازمان دولتی هم که پنها باشند و به هر بهانه ای خواسته باشند که در کار کمیسیون انتخابات دخالت کنند – زیر نامهای گوناگون، از تفتیش گرفته تا چه و چه- هیچ محلی برای شان برجای نخواهیم گذاشت که بتوانند در نتیجه فشار مسیر واقعی انتخابات را عوض کنند."

آقای رفعت افزود: "چون در مرحله حساسی از رسیدگی به شکایت ها قرار داریم، به مصلحت ملی کشور نمی دانیم که در این مورد بیشتر سخن بگوییم."

این نخستین بار است که یک مقام یک نهاد انتخاباتی در افغانستان به این صراحت در باره تلاش "گروههای فشار دولتی" برای تغییر نتایج انتخابات در این کشور سخن می گوید.

در گذشته منتقدان نهادهای انتخاباتی مقامهای این نهادها را متهم به سکوت در مورد تلاش برخی گروه های فشار کرده اند.

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته بود که انتخابات در برخی از ولایت ها، از جمله در غزنی، منجر به تامین وحدت ملی نشده است و نهادهای انتخاباتی باید کاری در این زمینه انجام دهند.

به گفته ناظران، اشاره آقای کرزی در این اظهارات به موفقیت نامزدهای مربوط به یک قوم در این ولایت بوده است.

این اظهارات آقای کرزی در محافل سیاسی و رسانه ای افغانستان بازتاب گسترده ای داشت و آنها این سخنان او را "مداخله" در امور نهادهای انتخاباتی کشور تلقی کردند.

همچنین در تازه ترین مورد، شماری از رسانه های افغانستان گزارش کرده اند که شماری از مقامهای ارشد دولتی، از جمله رئیس دفتر آقای کرزی بر کمیسیون انتخابات فشار وارد کرده اند که از ورود سه نامزد مخالف دولت به مجلس جلوگیری کند.

این رسانه ها گزارش کرده اند که موضوع حذف نامهای احمد بهزاد، نامزد برنده هرات و عضو کنونی مجلس، لطیف پدرام، نامزد پیروز در ولایت بدخشان و محی الدین مهدی نامزد موفق ولایت بغلان در جلسه ای با حضور رئیس کمیسیون انتخابات در ریاست جمهوری مطرح شده است.

برخی از رسانه های افغانستان از یک قول یک مقام کمیسیون انتخابات گزارش کرده اند که فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون با این خواست به شدت مخالفت کرده است.

اما احمد ضیا رفعت گفت که شخص حامد کرزی، رئیس جمهوری تلاشی برای مداخله در امور انتخابات ندارد.

Image caption برخی از نامزدها اعتراض کرده اند که در کار انتخابات تقلب گسترده صورت گرفته است

از سوی دیگر دو روز پیش دادستانی کل در نامه ای به کمیسیون انتخابات هشدار داد که اگر زمینه دسترسی دادستانی به پرونده هایی با موضوع تقلب انتخاباتی در این کمیسیون را فراهم نکند، موضوع تعلیق وظایف مدیران ارشد این کمیسیون را بررسی خواهد کرد.

اما مقامهای کمیسیون انتخابات چنین هشداری را "مداخله" در کار خود تلقی کرده اند. با این حال، به زودی مشخص خواهد شد که این درخواست دادستانی تحقق خواهد یافت یا نه.

آقای رفعت در بخشی از سخنان خود گفت که تا حال به ۹۰ درصد از شکایت های انتخاباتی رسیدگی شده است و به زودی روند رسیدگی به بقیه شکایت ها هم به پایان خواهد رسید.

مطالب مرتبط