روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۸ عقرب

به آتش کشیدن صدها جلد قرآن در پی حمله به یک مدرسه دخترانه در شرق افغانستان و مسائل مربوط به امنیت و جنگ در افغانستان بیشتر مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل قرار گرفته است.

باختر "خاموشی" مقامات در برابر به آتش کشیدن یک مدرسه دخترانه در ولایت لغمان در شرق افغانستان از سوی شورشیان طالبان را مورد انتقاد قرار داده است.

روزنامه از قول یک مقام آموزش و پرورش لغمان نوشته که در اثر این اقدام طالبان ۸۵۰ جلد قرآن هم به آتش کشیده شده است. این مقام ولایت لغمان افزوده است که این حادثه دوشنبه شب، ۱۷ عقرب/آبان در ولسوالی (شهرستان) علینگار صورت گرفت.

باختر از مقامهای وزارت آموزش و پرورش انتقاد کرده که آنها این گونه اقدامات را به افراد "بی نام و نشانی" با عنوان "دشمنان علم و دانش" و "دشمنان افغانستان" نسبت می دهند، اما واکنش لازم در برابر این گونه اقدامات نشان نمی دهند.

به نظر روزنامه، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی افغانستان آن قدر ضعیف نیستند که نتوانند عاملان این گونه اقدامات را که به صدها مورد می رسد، پیدا و مجازات کنند. روزنامه افزوده که در چنین موارد تنها به انتشار اخبار آن اکتفا شده و برای جلوگیری از آن به عنوان یک معضل بزرگ کار دیگری انجام نشده است.

اراده در سرمقاله خود پیروزی حزب جمهوری خواه آمریکا در انتخابات میان دوره ای کنگره این کشور و دیدگاه های این حزب در باره قضیه افغانستان را بررسی کرده است.

نویسنده به این نظر است که جمهوری خواهان آمریکایی از آغاز نشست بن در سال ۲۰۰۱ میلادی که منجر به تشکیل دولت موقت افغانستان شد، تا آخر دوره ریاست جمهوری جورج بوش، معضل افغانستان را "غلط تعبیر و تفسیر" و "نسخه ناکارآمدی" برای حل این معضل تجویز کردند.

به باور روزنامه، جمهوری خواهان باز هم بر همان مرکب سابق سوارند و بر استراتژی "مشت آهنین" و استفاده از راهکارهای نظامی در افغانستان تایید می کنند- امری که به نظر اراده، "کاملا غیرمنطقی" است و هیچ گاه نمی تواند راهگشای معضل کنونی افغانستان باشد.

سردبیر اراده تاکید کرده است که دیدگاه جمهوری خواهان در مورد حل قضیه افغانستان مبنی بر استفاده از زور و استقرار صلح به زور شمشیر، نه تنها مشکل مردم این کشور را حل نخواهد کرد، بلکه آمریکا را هم به اهدافش در افغانستان نخواهد رساند. روزنامه افزوده که آمریکا اکنون نیازمند آوردن "تغییر جدی" در زمینه جنگ افغانستان و مبارزه با تروریسم است.

روزنامه دولتی انیس عملیات اخیر نیروهای امنیتی علیه طالبان در شمال افغانستان را "با اهمیت" توصیف کرده و نوشته که این عملیات بر دست کشیدن صدها شورشی از جنگ و پیوستن آنها به دولت موثر بوده است.

به نوشته انیس، این عملیات فعالیت های شورشیان را در شمال افغانستان تا سی درصد کاهش داده و زمینه پیروزی های "پی در پی" نیروهای امنیتی را در شمال این کشور فراهم کرده است.

سرمقاله نویس انیس به این باور است که این عملیات نشان داد که شورشیان در برابر اقدامات نیروهای امنیتی تاب مقاومت ندارند و آنها "نمی توانند تا آخر بر ضد مردم افغانستان بجنگند".

هشت صبح در مطلبی در صفحه نخست خود از قول یکی از مقامهای کمیسیون انتخابات که نامش فاش نشده، نوشته است که این کمیسیون "به شدت زیر فشار" دفتر ریاست جمهوری قرار دارد تا نام سه نامزد پیروز انتخابات پارلمانی را حذف کند.

به نوشته این روزنامه، احمد بهزاد، نامزد ولایت هرات و عضو کنونی مجلس، لطیف پدرام، نامز ولایت بدخشان و رهبر حزب کنگره ملی و محی الدین مهدی، نامزد ولایت بغلان سه فردی هستند که افراد نزدیک به حامد کرزی خواستار لغو نامزدی آنها شده اند.

این سه نامزد برنده از شخصیت های برجسته مخالف دولت حامد کرزی شمرده می شوند و در سالهای اخیر همواره سیاست های دولت او را مورد انتقاد قرار داده اند.

روزنامه از عمر داوودزی، رئیس دفتر حامد کرزی به عنوان "طراح اصلی" این فشارها نام برده و افزوده است که او و شماری از مقامهای ارشد دولتی، از جمله فاروق وردک، وزیر آموزش و پرورش برای حذف نامهای این سه نامزد، "مشاجرات شدید لفظی" با فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات داشته اند.

هشت صبح افزوده که آقای معنوی با حذف نامهای آنها از فهرست نامزدهای برنده انتخابات مخالفت کرده و استفان دی میستورا، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان هم از حمایت خود در این مورد به او اطمینان داده است.