روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۹ عقرب

جنجال ها بر سر مسائل انتخابات پارلمانی افغانستان میان نهادهای مختلف، از مهمترین موضوع های مورد توجه روزنامه های چاپ امروز کابل است.

احمد ضیا رفعت، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی روز سه شنبه، ۱۸ عقرب/آبان در نشست مطبوعاتی اعلام کرد که "گروه های فشار دولتی" تلاش دارند که انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور را از مسیر واقعی اش منحرف کنند.

از سوی دیگر دادستانی کل افغانستان سه روز پیش به کمیسیون انتخابات هشدار داد که اگر زمینه دسترسی دادستانی به پرونده های تقلب در انتخابات را فراهم نکند، وظایف مدیران ارشد این کمیسیون را به تعلیق درخواهد آورد.

هشت صبح این جمله از اظهارات سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی را که گفته "حلقه هایی در دولت اعمال فشار می کنند" را تتر اول خود قرار داده و گزارش مفصلی در باره جنجال ها بر سر موضوع "تقلب" در انتخابات و "مداخله" نهادهای دولتی در کار انتخابات نوشته است.

این روزنامه در سرمقاله خود با استناد به قانون انتخابات نوشته که کمیسیون شکایات انتخاباتی مرجع مطمئنی است برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی و این کمیسیون مرجع نهایی تصمیم گیرنده در باره رسیدگی به شکایات انتخاباتی است.

به نظر هشت صبح، دادستانی تنها بر اساس درخواست کمیسیون شکایات انتخاباتی می تواند "موارد جرمی" پرونده های تخلفات انتخاباتی را بررسی کند. روزنامه هشدار داده است که اگر دو نهاد دولتی نتوانند مسائل شان را از راه قانونی حل کنند، اعتماد مردم به حاکمیت قانون از دست خواهد رفت.

روزنامه افغان جرگه در سرمقاله خود از قول وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهوری نوشته که اگر انتخابات موجب "تشنج و اختلاف میان مردم" شود، این وظیفه رئیس جمهوری است که در این مورد "مداخله" کند.

به باور روزنامه، فراهم نشدن زمینه برگزاری انتخابات در جنوب کشور به دلیل ناامنی می تواند مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرد.

کمیسیون انتخابات پیش از برگزاری انتخابات اعلام کرده بود که بیش از هزار مرکز رایگیری به دلیل بالا بودن تهدیدهای امنیتی مسدود خواهد ماند و در این محلات انتخابات برگزار نخواهد شد.

افغان جرگه کمیسیون انتخابات را متهم به "فعالیت های مرموز" کرده و نوشته که این گونه فعالیت ها کارکردهای این کمیسیون را زیر سوال می برد. هر چند نویسنده توضیح نداده که کدام کارهای کمیسیون "مرموز" است.

باختر در سرمقاله خود با اشاره به نظرسنجی تازه بنیاد آسیا در باره افکار عمومی مردم افغانستان نسبت به آینده کشور، نوشته که امیدواری به معنای رضایت از اوضاع کشور نیست.

در این نظرسنجی نوشته شده است که ۴۷ درصد از شش هزار پاسخ دهنده ای که در این نظرسنجی شرکت کرده، گفته اند که نسبت به آینده کشور خوشبین هستند و کشور در مسیر درستی حرکت می کند.

به باور باختر، هر چند مردم در تاریکترین زمان ها هم امیدواری خود را از دست نداده اند، اما امیدواری کنونی لزوما به معنای بهبود اوضاع نیست و مسئولان هنوز با شیوه حکومتداری شان با "بدبینی مردم" مواجهند.

به نظر این روزنامه، نظرسنجی که از ۱۸ جون تا ۵ جولای گذشته انجام شده، همزمان با داغ شدن بحث مصالحه و تامین صلح در کشور بوده و آنها از این بحث ها اثر پذیرفته بوده اند.

به نظر باختر، خوشبینی مردم بیشتر ناشی از همین موضوع است، وگرنه به تعبیر نویسنده "دل هر که را بکاوی گفتنی های زیادی از ناکرده ها و بدکرده های حکومت کنونی دارند."

روزنامه دولتی انیس با اشاره به نزدیک شدن فصل زمستان، نوشته که دولت افغانستان باید آمادگی لازم را برای مقابله با مشکلات فصل سرما داشته باشد.

به نوشته روزنامه، "ضعف اقتصادی، عدم دسترسی به مواد سوخت، صعب العبور بودن راهها و ریزش برف سنگین در اکثر ولایات کشور، از عواملی هستند که سالانه صدها قربانی می گیرد".

انیس افزوده که سال گذشته ریزش برف و بسته شدن گذرگاه سالنگ، در شمال کابل جان دهها نفر را گرفت و امسال باید تدابیر کافی برای تکرار نشدن این گونه حوادث اتخاذ شود.

اخیراً حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به نهادهای دولتی دستور داد که برای فصل زمستان آمادگی کافی داشته باشند. انیس تاکید کرده است که اگر این دستور به گونه درست اجرا شود، دلیلی برای تکرار حوادثی مانند حادثه سال گذشته سالنگ باقی نخواهد ماند.