بررسی نوار صوتی 'دخالت در انتخابات' افغانستان آغاز شده است

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات
Image caption آقای نور گفت که بررسی نوار مکالمه تلفنی آغاز شده است

کمیسیون انتخابات افغانستان تایید کرده که یکی از دو نفری که گفته شده در مکالمه تلفنی باره تغییر دادن نتایج انتخابات گفتگو کرده اند، کارمند این کمیسیون است.

اخیرا یک نوار صوتی بیست دقیقه ای به رسانه ها درز کرده که گفته شده حاوی صدای یک مقام ارشد دولتی و یک کارمند کمیسیون انتخابات در مورد نتیجه انتخابات اخیر پارلمانی در این کشور است.

بر اساس این نوار صوتی، فردی که ادعا شده یک مقام ارشد دولتی است، از این کارمند کمیسیون انتخابات می خواهد ترتیبی بدهد تا افراد مورد نظر او برنده انتخابات اعلام شوند و از ورود چند نفر دیگر به پارلمان جلوگیری به عمل آید.

در این مکالمه تلفنی، اسامی این نامزدهای انتخاباتی ذکر شده است.

این نوار صوتی، که نسخه ای از آن در اختیار بی بی سی قرار گرفته، ابتدا از سوی یک ایستگاه تلویزیونی محلی پخش شد و پس از آن خبرگزاری آسوشیتد پرس خبری را مبنی بر دریافت نسخه ای از آن را منتشر کرد.

Image caption آقای نور گفت که کارمند متهم به نتایج انتخابات دسترسی ندارد و گفتگوی او در باره این نتایج قابل نگرانی نیست

آسو شیتد پرس در گزارش خود نوشته است که یکی از دو طرف گفتگو در این نوار یک مقام ارشد دولتی افغانستان و طرف دیگر آن یک کارمند ارشد کمیسیون انتخابات این کشور بوده اند.

هنوز این ادعا از سوی منابع رسمی تایید نشده، اما نور محمد نور، کمیسیون انتخابات افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که یکی از این دو نفر، کارمند پایین رتبه کمیسیون انتخابات است.

آقای نور گفت: "ما این نوار را شنیده ایم، قابل تشویش نیست؛ ما این را شناسایی کرده ایم که این فرد که هست. تصمیم بر این شده است که ما این کارمند خود را با این کلیپ به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کنیم."

سخنگوی کمیسیون انتخابات افزود که این فرد در کمیسیون انتخابات وظیفه توزیع مجلات به دفاتر این کمیسیون را دارد و به پایگاه داده های نتایج انتخابات دسترسی نداشته است.

آقای نور در پاسخ به این پرسش که طرف مقابل گفتگو در این نوار چه کسی است، گفت: "تا جایی که ما این نوار را شنیده ایم، مشخص نتوانسته ایم که طرف مقابل که هست. ولی این مساله را به همین خاطر به کمیسیون شکایات انتخاباتی محول می کنیم."

دو طرف گفتگو در این مکالمه تلفنی به زبان فارسی و با لهجه هراتی صحبت می کنند.

این نوار صوتی در حالی به رسانه ها درز کرده است که هفته گذشته کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان از اعمال فشار از سوی برخی از "حلقاتی از درون دولت" بر نهادهای انتخاباتی خبر داد.

احمد ضیا رفعت، عضو و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در یک نشست خبری گفت که این حلقات به عنوان "گروه های فشار" تلاش دارند تا انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور را از مسیر واقعی منحرف کنند.

Image caption آقای رفعت گفت که برخی گروه های فشار تلاش دارند که مسیر واقعی انتخابات را عوض کنند

به گفته آقای رفعت این گروه های فشار می خواهند که افراد مورد نظر آنها وارد مجلس شوند.

این مقام کمیسیون انتخابات هشدار داد: "چنین گروه های فشار پشت هر سازمان دولتی هم که پنها باشند و به هر بهانه ای خواسته باشند که در کار کمیسیون انتخابات دخالت کنند – زیر نامهای گوناگون، از تفتیش گرفته تا چه و چه- هیچ محلی برای شان برجای نخواهیم گذاشت که بتوانند در نتیجه فشار مسیر واقعی انتخابات را عوض کنند."

نتایج اولیه انتخابات، که بر اساس آن ۲۴۹ تن به عنوان اعضای مجلس نمایندگان افغانستان معرفی شده اند، اعلام شده، ولی نتایج نهایی آن هنوز اعلام نشده است.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که نتایج نهایی انتخابات را پس از پایان کار کمیسیون شکایات انتخاباتی در زمینه بررسی ادعاها و شکایت های مطرح شده اعلام خواهد کرد.