'پانزده شورشی طالبان در هلمند کشته شدند'

طالبان، عکس آرشیوی
Image caption هملند از مناطقی است که طالبان تلاش کرده اند حضور خود را در آن جا حفظ کنند

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان از کشته شدن دست کم پانزده شورشی عضو گروه طالبان در ولایت هلمند در جنوب این کشور خبر داده اند.

مرکز فرماندهی نیروهای ائتلاف روز جمعه، ۱۲ نوامبر، با صدور اعلامیه ای در کابل گفته است که این شورشیان روز پنجشنبه گذشته در ولسوالی "سنگین" در ولایت هلمند کشته شدند.

نیروهای ائتلاف افزوده اند که این شورشیان زمانی کشته شدند که به سربازان گشتی این نیروها از چندین نقطه حمله کردند و درگیر شدند.

براساس این اعلامیه، در این درگیری نیروی هوایی ائتلاف به درخواست این واحد گشتزنی وارد عمل شد و مهاجمان طالبان را هدف حمله قرار داد و دست کم پانزده تن آنها را کشت.

نیروهای ائتلاف گفته اند که در این درگیری تلفاتی داشته اند، اما جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده اند.

بر اساس اعلامیه مرکز فرماندهی نیروهای ائتلاف، در این درگیری به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

نیروهای ائتلاف در حالی خبر کشته شدن این شورشیان را منتشر کرده اند که ارتش افغانستان از گسترش عملیات "امید" در ولایت همجوار هلمند، قندهار، خبر داده است.

Image caption ناتو گفته است که عملیات جنوب را همزمان با اجرای برنامه های غیرنظامی ادامه می دهد

عبدالحمید وردک، فرمانده ارشد ارتش افغانستان در جنوب این کشور به بی بی سی گفت که این عملیات در ولسوالی های/شهرستانهای ارغنداب، پنجوایی و ژیری به پایان رسیده و مناطق غورک، دند، خاکریز و شاه ولی کوت از اهداف بعدی این عملیات است.

این فرمانده ارتش افغانستان گفت که عملیات امید، که هزاران سرباز تحت فرمان سازمان ناتو هم در آن شرکت دارند، ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه دیگر به پایان خواهد رسید.

نیروهای ناتو عملیات مشترک "امید" را موفق توصیف کرده و گفته اند که این عملیات همزمان با اجرای برنامه های عمرانی در قندهار ادامه خواهد یافت.

ژنرال جوزف بلوتزف سخنگوی نیروهای ناتو در کابل به بی بی سی گفت: "در دو ماه اخیر ما در قندهار عمدتا شاهد تقویت نیروهای آمریکایی بودیم. ما تمام منابع نظامی و غیرنظامی را در اختیار داریم تا مشکلات را مشخص و حل کنیم."

ژنرال بلوتز افزود: "آنچه که برای آینده بسیار مهم است، بهبود حکومتداری و بازسازی است، به همین دلیل ما به طور یقینی به توسعه و مبارزه ادامه می دهیم".

اما گروه طالبان ضمن رد اظهارات مقامهای ارتش افغانستان و ناتو گفته اند که نیروهای مشترک موفق به سرکوب طالبان در قندهار نشده اند و این گروه به فعالیت های خود در این ولایت ادامه می دهد.

مطالب مرتبط