یک گروه کارشناسی آمریکایی خواستار تغییر استراتژی جنگ افغانستان شد

نیروهای آمریکا در افغانستان
Image caption بر اساس این طرح نیروهای آمریکایی به ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر کاهش می یابد

یک گروه کاری مستقل که توسط شورای روابط خارجی آمریکا مسئول بررسی روند جنگ در افغانستان شده است، از باراک اوباما خواست استراتژی خود را محدودتر کند و تعداد نیروها را بطور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

بر اساس پیشنهاد این گروه، اگر دولت اوباما در مطالعه ماه آینده راهبرد جنگ افغانستان به این نیتجه رسید که استراتژی کنونی موثر بوده، آمریکا می تواند نیروهایش را مطابق برنامه از ژوئیه آینده به تدریج کاهش دهد.

این تیم مستقل می افزاید اما اگر تلاش های آمریکا تاکنون موفق نبوده، ماموریت ارتش باید به اهداف ضد تروریستی که نیازمند نیروهای بسیار کمتری است محدود شود.

در حال حاضر آمریکا دارای ۱۰۰ هزار نیروی نظامی در افغانستان است.

اما بر اساس طرح این تیم ۲۵ نفره تنها ۱۰ تا ۲۰ هزار نیروی تحت فرماندهی نیروهای عملیاتی ویژه کافی خواهد بود.

پیشنهادات این گروه در حالی اعلام می شود که جمهوریخواهان، حزب رقیب باراک اوباما، با ضرب الاجل ژوئیه آینده مخالفت کرده و گفته اند کاهش نیروهای موجب افزایش انگیزه طالبان برای ادامه مبارزه در افغانستان خواهد شد.

جمهوریخواهان در انتخابات اخیر کنگره آمریکا توانستند کنترل مجلس نمایندگان را بر عهده گیرند.

این کارشناسان زیر نظر ریچارد آرمیتاژ معاون وزیر خارجه دولت جورج بوش و ساموئل برگر مشاور امنیت ملی دولت بیل کلینتون این گزارش را تهیه و روز جمعه منتشر کردند.

آنها همچنین اذعان کردند که با کاهش ناگهانی نیرو احتمال آنکه افغانستان به ورطه جنگ داخلی بیافتد فزایش می یابد.

این گزارش هشدار داد که پاکستان هنوز روابط خود را بطور کامل با شورشیان قطع نکرده است و بعضی عناصر امنیتی این کشور از افراطیون در افغانستان حمایت می کنند.

ریچارد آرمیتاژ در یک کنفرانس خبری که در هنگام انتشار این گزارش در واشنگتن برگزار شد، تاکید کرد تا زمانیکه "دیدگاه ها" در پاکستان عوض نشود، آمریکا نیز در افغانستان موفق نخواهد شد.

وی هشدار داد اگر حمله دیگری نظر حمله سال ۲۰۰۸ به بمبئی رخ دهد، احتمال دارد هند واکنش دهد.

اشاره آقای آرمیتاژ، حملات مرگباری بود که دو سال پیش برخی گروه های اسلام گرای افراطی به هتل تاج محل بمبئی و چند نقطه دیگر این شهر انجام دادند.

گفته می شود برخی از حمله کنندگان از سوی گروه های افراطی در پاکستان حمایت می شدند.

ریچارد آرمیتاژ گفت که با محدود کردن ماموریت آمریکا، نیاز این کشور نیز به پاکستان کمتر می شود زیرا احتیاج به امکانات و پشتیبانی های محدودتری دارد.

گروه کاری یاد شده از دولت اوباما خواسته است پیام صریح تری برای جلب حمایت پاکستان به اسلام آباد بدهد.

این تیم همچنین کمک های مالی آمریکا به پاکستان را مهم توصیف کرده و خواستار باز شدن هر چه بیشتر بازارهای آمریکا به روی کالاهای پاکستانی شده است.

نظرسنجی های انجام شده در آمریکا حاکی از مخالفت های عمومی با حضور نظامی در افغانستان و هزینه های فراوان این جنگ است.

مطالب مرتبط