به روز شده:  11:20 گرينويچ - شنبه 13 نوامبر 2010 - 22 آبان 1389

امنیت افغانستان

مهاجمان انتحاری به فرودگاه جلال آباد حمله کردند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامهای محلی در شرق افغانستان از حمله گروهی از مهاجمان انتحاری وابسته به گروه طالبان به فرودگاه جلال آباد، خبر داده اند.

گزارشگر بی بی سی در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار می گوید که حوالی ساعت پنج و نیم بامداد روز شنبه، ۲۲ عقرب/آبان صدای انفجاری در فرودگاه شنیده شد و در پی آن صدای شلیک گلوله به گوش رسید.

گزارشگر بی بی سی گفته است که همزمان با شدت گرفتن صدای تیراندازی، هلیکوپترها هم بر فراز فرودگاه جلال آباد به پرواز درآمدند و به شلیک گلوله پرداختند.

شماری از نظامیان آمریکایی هم در فرودگاه جلال آباد مستقر هستند.

احمد ضیا عبدل زی، سخنگوی والی ننگرهار شمار مهاجمان را شش تن گفته و افزوده است که این مهاجمان قصد داشتند با حمله به یک پاسگاه پلیس در فرودگاه وارد محوطه فرودگاه شوند.

به گفته او، دو تن از این مهاجمان مواد منفجره ای را که به بدن خود بسته بودند، در نزدیک همین پاسگاه منفجر کردند و چهار مهاجم دیگر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی از پا درآمدند.

سخنگوی والی ننگرهار گفته است که این مهاجمان اسلحه سبک هم به دست داشته و به تیراندازی به سوی نیروهای امنیتی پرداختند.

نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان گفته اند که این مهاجمان به سوی نظامیان افغان و ناتو به تیراندازی پرداختند، اما در اثر حمله متقابل نظامیان مستقر در محل، هشت تن از مهاجمان کشته شدند.

ناتو گفته است که یکی از مهاجمان واسکت (جلیقه) انتحاری پوشیده بود.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است که شمار مهاجمان به چهارده تن می رسید و آنها موفق به انفجار مواد منفجره کمربندهای انتحاری خود شده اند.

سخنگوی طالبان گفته است که در پی این حمله به نظامیان افغان و خارجی در فرودگاه تلفاتی وارد شده است.

اما سخنگوی والی ننگرهار گفته که به ماموران امنیتی و غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

در پی حمله مهاجمان به فرودگاه جلال آباد، نیروهای امنیتی محدودیت منع رفت و آمد را در محلات اطراف فرودگاه وضع کردند و تا ساعاتی بعد این محدودیت ها برقرار بوده است.

ولی گزارشگر بی بی سی در جلال آباد می گوید که حالا (ساعت ۹ بامداد به وقت محلی) وضعیت در این شهر آرام است و منع رفت و آمد هم برداشته شده است.

حدود یک سال پیش نیز گروه طالبان همین فرودگاه را مورد حمله موشکی قرار داده بودند.

مقامهای امنیتی گفتند که این حمله تلفاتی در پی نداشته اما طالبان ادعا کردند که به نیروهای افغان و خارجی مستقر در فرودگاه تلفاتی وارد شده است.

انفجار در ولایت قندوز

نقشه ولایت قندوز

بر اساس یک خبر دیگر، مقامهای محلی در ولایت شمالی قندوز از کشته شدن هشت تن و زخمی شدن ۱۹ نفر دیگر در اثر انفجار کنار جاده ای خبر داده اند.

محمد ایوب حقیار، ولسوال (فرماندار) ولسوالی (شهرستان) "امام صاحب" گفته که این حادثه ناشی از انفجار مواد منفجره جاگذاری شده در یک موتور سیکلت در بازار مرکز امام صاحب بوده است.

آقای حقیار گفت که هدف فرد بمبگذار یک فرمانده نیروهای شبه پلیس موسوم به "پلیس محلی" بوده که در محل انفجار حضور داشته است.

به گفته ولسوال امام صاحب، در این حادثه این فرمانده همراه با دو محافظ خود و پنج غیرنظامی کشته شده است. این مقام محلی افزود که همه زخمیان این حادثه هم غیرنظامی هستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.