مجلس افغانستان از شهردار کابل ستایش کرد

نواندیش
Image caption شماری از اعضای مجلس گفته اند که باید از آقای نواندیش به گونه رسمی تقدیر شود

مجلس نمایندگان افغانستان از شهردار کابل به دلیل کارهای انجام شده در چند ماه گذشته برای بازسازی سریع شهر کابل ستایش کرده است.

این نخستین بار است که شهردار کابل مورد ستایش مجلس نمایندگان افغانستان قرار می گیرد. پیش از این شهردارهای کابل همواره مورد انتقاد شهروندان کابل و حتی نمایندگان مجلس بوده اند.

یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان در جلسه روز شنبه، ۲۲ عقرب/آبان مجلس، که با حضور یونس نواندیش، شهردار کابل برگزار شد، گفت که او در مدتی کوتاه، کارهای زیادی انجام داده است.

رئیس مجلس افزود: "در شش و نیم ماهی که آقای نواندیش در راس شهرداری کابل قرار گرفته... تحرک جدید را در شهرداری کابل به وجود آورده است."

آقای قانونی همچنین گفت: "بینش جدید به وجود آمده، استراتژی و برنامه کاری خوب به وجود آمده، زحمت کشی شبانه روزی وجود دارد. بخشی از پروژه های نیمه کاره ای که باقی مانده بود، تکمیل شده، و در بعضی جاها که کار آغاز نشده بود، آغاز شده است."

رئیس مجلس افزود: "این آغازی خیلی خوب است و جای تقدیر و تحسین دارد. من به نمایندگی از همه شما به شهرداری کابل، خصوصا آقای نواندیش تبریک عرض می کنم."

یونس نواندیش حدود شش ماه پیش در پی انتقادهای رسانه ها و حتی تشکیل پرونده فساد از سوی دادگاه برای عبدالاحد صاحبی، شهردار پیشین، به این مقام رسید.

آقای صاحبی از سوی یک دادگاه در شهر کابل به چهار سال زندان محکوم شد، اما حمایت حامد کرزی، رئیس جمهوری از او، باعث شد که پرونده فساد مالی علیه او بسته شود.

پس از آغاز به کار آقای نواندیش، آمریکا به منظور کمک به روند بازسازی و توسعه شهر کابل، ۲۴۰ میلیون دلار کمک کرده است. مقامات می گویند تا حال نیمی از این پولها در اجرای طرح های زیرساخت های شهری کابل به مصرف رسیده است.

تلاش آقای نواندیش برای بازسازی خیابانها، پارک ها و پاکی شهر کابل، در چند ماه اخیر مورد ستایش کابلی ها قرار گرفته است.

شهر کابل برای نخستین بار در سال جاری پس از آغاز به کار آقای نواندیش شاهد اجرای طرح ساخت یک پل بزرگ هوایی برای عبور و مرور موترها/خودروها بوده است.

شهر کابل در چند سال اخیر در حال بازسازی و توسعه سریع بوده، اما دولت و به ویژه شهرداری کابل در این بازسازی و توسعه نقش زیادی نداشته است.

بلکه بیشتر این خود مردم بوده اند که به ساختن خانه های ویران شده خود پرداخته و یا برخی ها خانه های تازه ساخته اند و در مواردی شرکت های ساختمانی ساختمانهای بزرگ و شهرک های مسکونی ساخته اند.

اما آن چه که بیشتر مربوط به شهرداری می شده، پاکی شهر کابل بوده که در ده سال گذشته شهرداری کابل نتوانسته است رضایت مردم را در این زمینه به دست آورد.

هفته گذشته شهرداری کابل برای جلب همکاری شهروندان به پاکی شهر کابل، سمیناری را با عنوان "میلاد کابل" برگزار کرد.

شهرداری کابل گفته است که با سری برنامه هایی که در ارتباط با این سیمینار به راه انداخته، تلاش کرده است که گذشته باشکوه کابل را به یاد مردم بیاورد و آنها را تشویق به توجه بیشتر به پاکی این شهر کند.