روزنامه های کابل: شنبه، ۲۲ عقرب

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی ناامنی ها در شمال افغانستان و نگرانی روسیه از این موضوع پرداخته اند.

چراغ در سرمقاله خود با عنوان "باد جنوب در شمال می وزد"، نوشته که نفوذ بیشتر شورشیان طالبان در شمال، به ویژه در مناطق نزدیک به شهر عمده شمالی افغانستان، مزار شریف، نگرانی هایی را در میان ساکنان شمال افغانستان به وجود آورده است.

به نوشته روزنامه، ستیزه جویان طالبان و اعضای گروه القاعده و حتی افراد پاکستانی از ولایت های قندهار، غزنی، هلمند و ارزگان به ولایت های قندوز، بغلان، تخار، فاریاب، سرپل، جوزجان و بلخ، در شمال افغانستان رفته و رهبری اقدامات مسلحانه را به دست گرفته اند.

چراغ مدعی شده است که آن عده افرادی که دولت افغانستان پیش از این تحت عنوان ملیشیای "اربکی" در ولایت بلخ مسلح کرده بود، به طالبان پیوسته اند و در حال حاضر رشته کوه های البرز، در جنوب شهر مزار شریف را همراه با طالبان تحت کنترل دارند.

نویسنده افزوده که شورشیان به شماری از ولسوالی ها/شهرستانهای ولایت بلخ رخنه کرده اند و تلاش دارند به شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، نزدیک تر شوند. به نظر چراغ این موضوع باعث نگرانی مردم شمال، به ویژه ساکنان شهر مزار شریف شده است.

چراغ هشدار داده است که نیروهای امنیتی باید پیش از آن که کار به "جاهای باریکی" بکشد، باید دست به کار شوند و جلو پیشروی طالبان به سوی شهر مزار شریف را بگیرند. به نظر نویسنده، امنیت این شهر برای امنیت مناطق شمالی افغانستان "حیاتی" است.

هشت صبح نگرانی روسیه از آن چه که وخامت اوضاع امنیتی در شمال افغانستان خوانده شده را بررسی کرده و پرسیده است که نگرانی اصلی روسیه ناشی از چیست.

اخیرا یک نماینده روسیه در کابل از نگرانی کشور در قبال افزایش ناامنی در شمال افغانستان خبر داد.

به نظر نویسنده، روسیه بیشتر نگران گسترش اسلامگرایی افراطی و تروریسم در شمال افغانستان است که به تعبیر روزنامه این پدیده در همسایگی روسیه زمینه رشد و گسترش دارد.

هشت صبح به این باور است که ناتو هم قصد دارد که روسیه را در قضایای افغانستان دخیل سازد و به نوشته روزنامه "ناامن ساختن شمال" افغانستان و قضیه "هلی کوپترهای حامل افراد مسلح" به شمال هم بی ارتباط با همین موضوع نبوده است.

سال گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از انتقال افراد مسلح به وسیله "هلی کوپترهای مشکوک" به شمال افغانستان خبرداد و گفت که تحقیقات را در این زمینه آغاز کرده است، اما نتایج این تحقیقات منتشر نشد.

به نظر نویسنده هشت صبح، روسیه در قضیه افغانستان مداخله نظامی نخواهد کرد و قصد درگیر شدن به مسائل نظامی در این کشور را هم ندارد و بیشتر "سیاست تدافعی" را در افغانستان در پیش گرفته است.

به نوشته این روزنامه، تنها راهی که به روی روسیه در افغانستان باز است، مبارزه با مواد مخدر در این کشور است و روسیه پیش از این هم بارها ناتو را متهم به بی توجهی به مساله مبارزه با مواد مخدر در افغانستان کرده است.

روزنامه دولتی انیس موضوع انحلال ۱۵۰ سازمان غیردولتی در افغانستان را با اهمیت توصیف کرده و نوشته که این سازمان ها هیچ گونه موثریتی در بازسازی و کمک به افغانستان نداشته اند.

وزارت اقتصاد افغانستان خبر انحلال این سازمان را هفته گذشته منتشر کرد و گفت که آنها به دلیل عدم ارائه گزارش های کارکردهای خود در دو سال گذشته منحل شده اند.

به نظر نویسنده انیس، این سازمان ها در دو سال گذشته با "عنوان های عوامفریبانه" به کار و فعالیت های خود ادامه دادند و "منافع گروهی" خود را دنبال کردند. روزنامه اما منظور خود از "منافع گروهی" را توضیح نداده است.

انیس در ادامه تاکید کرده است که دولت باید "عوامل فساد خارجی" را در کشور پیدا کند و این راهی است به سوی "تصفیه نهاهایی که در صدد فریب یک کشور هستند". روزنامه افزوده که حضور این گونه سازمان ها در کشور به اندازه "سر سوزن" هم سودی برای افغانستان ندارد.