حامد کرزی با سفیر تازه آزاد شده افغانستان دیدار کرد

عبدالخالق فراهی
Image caption آقای فراهی بیشتر از دو سال در بند گروگانگیران بوده است

دفتر ریاست جمهوری افغانستان تایید کرده است که عبدالخالق فراهی، سرکنسول ربوده شده افغانستان در پیشاور پاکستان، پس از آزادی به کابل رسیده است.

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در اعلامیه ای گفته است که آقای فراهی در پی "تلاشهای مداوم دولت های افغانستان و پاکستان"، روز شنبه، بیست و دوم عقرب/آبان، آزاد شده است.

آقای فراهی کمی پیشتر از ربوده شدنش در سپتامبر ۲۰۰۸ در منطقه حیات آباد شهر پیشاور، به عنوان سفیر کشورش در اسلام آباد معرفی شده بود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته که آقای کرزی و معاونان او با آقای فراهی در کابل دیدار کرده و او پس از آن به خانه اش در کابل رفته است.

دفتر آقای کرزی افزوده است که آقای فراهی از نظر سلامتی، در وضعیت خوبی قرار دارد.

تاکنون جزئیات درباره رهایی آقای فراهی افشاء نشده است.

پیش از این گروهی که مدعی ربودن آقای فراهی شده است، گفته بود که در مورد آزادی آقای فراهی با دولت افغانستان مذاکره کرده و درخواست هایی را در این مورد مطرح کرده است.

در ماه مه گذشته ویدئویی از آقای فراهی از سوی این گروه منتشر شد و آقای فراهی در این ویدئو گفت که ربایندگان او را متهم به همکاری با "دولت دست نشانده آمریکا در افغانستان" کرده اند.

یک فرد نقاب داری که در کنار آقای فراهی در این ویدئو ظاهر می شود، می گوید که دولت افغانستان به درخواست های گروه او در بدل آزادی سفیر افغانستان توجهی نکرده است.

اما دیپلمات های افغانستان در پاکستان هر نوع گفتگو با ربایندگان آقای فراهی را در گذشته رد کرده اند.

حالا مشخص نیست که سفیر سابق افغانستان در اسلام آباد بر اساس چنین گفتگوهایی آزاد شده است یا نه.

اما برخی گزارشها حاکی از آن است که آقای فراهی در منطقه ای در ولایت خوست در جنوب افغانستان به مقامهای دولت افغانستان تحویل داده شده است.

یک مقام امنیتی در ولایت خوست در تماسی با بی بی سی آزادی عبدالخالق فراهی را تایید کرده و گفته که آقای فراهی از خوست به کابل فرستاده شده است.

مطالب مرتبط