روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۳ عقرب

مبارزه با تروریسم و نقش پاکستان در مسائل افغانستان، از مهمترین موضوع های مطرح شده در مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

افغان جرگه در پاسخ به این پرسش که چرا ناامنی ها در افغانستان شدت یافته، نوشته است که افزایش حملات انتحاری و ناامنی در افغانستان پیامی است از جانب پاکستان به آمریکا و ناتو.

شورشیان وابسته به گروه طالبان در روزهای اخیر دست به یک رشته حملات در کابل، جلال آباد و قندوز زده اند که تلفاتی هم در پی داشته است.

به نظر افغان جرگه سفر اخیر باراک اوباما به هند و انتقاد او از پاکستان در مورد مبارزه با تروریسم و اعلام حمایت آمریکا از عضویت دایمی هند، رقیب اصلی پاکستان در شورای امنیت سازمان ملل، پاکستان را به این باور رساند که آمریکا این کشور را "تحقیر" کرده است.

نویسنده افغان جرگه به این باور است که افزایش موج حملات طالبان در افغانستان به قصد یادآوری اهمیت نقش پاکستان برای آمریکا و ناتو در جنگ و صلح در افغانستان، صورت گرفته است.

هشت صبح اظهارات اخیر ریچارد آرمیتاژ، معاون وزیر خارجه دولت جورج بوش در باره استراتژی آمریکا در افغانستان و نقش پاکستان در قضیه افغانستان را بررسی کرده است.

آقای آرمیتاژ هنگام انتشار گزارشی در باره استراتژی آمریکا در باره افغانستان در شورای روابط خارجی آمریکا گفت تا زمانیکه "دیدگاه ها" در پاکستان عوض نشود، آمریکا نیز در افغانستان موفق نخواهد شد.

هشت صبح پرسیده است در حالی که نظامیان پاکستان بر "ادامه شورشگری و ناامنی در افغانستان" اصرار دارند، می شود انتظار داشت که دیدگاهها در پاکستان خود به خود تغییر کند.

به باور این روزنامه دیدگاه نظامیان پاکستان در مورد افغانستان زمانی تغییر می کند که آنها توانایی و امکان آن را نداشته باشند که در افغانستان "ناامنی بیافرینند".

چراغ نوشته که آمریکا باید به دولت پاکستان در مبارزه با "عوامل اصلی" حمایت از گروه های تروریستی در درون نظام این کشور، به ویژه دستگاه اطلاعات نظامی این کشور کمک کند.

این روزنامه افزوده تا زمانی که انگیزه حمایت از تروریسم به عنوان ابزاری برای بقای پاکستان و منافع استراتژیک این کشور در برابر حریف قدرتمندی مانند هند، وجود داشته باشد، حمایت از تروریسم ادامه خواهد یافت.

به نظر چراغ، تا زمانی که واشنگتن و کابل همسایگان افغانستان را برای مبارزه با تروریسم "قانع" نکرده اند، این مبارزه "یک جانبه" خواهد بود و دستاوردهای قابل قبولی برای شکست تروریسم نخواهد داشت.

باختر در صفحه نخست نوشته که محمد یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان مخالفان نامزدی خود برای ریاست مجلس آینده این کشور را "کثیف" خوانده است.

آقای قانونی روز شنبه، ۲۲ عقرب/آبان در صحن علنی مجلس تمایل خود به نامزدی ریاست مجلس نمایندگان را اعلام کرد و گفت که "پخش شایعات" نمی تواند جلو او را در این زمینه بگیرد.

به نظر نویسنده باختر، اشاره آقای قانونی ظاهرا به انتشار خبری در یک سایت اینترنتی است که در آن گفته شده آقای قانونی در دیدار با حامد کرزی، بر لغو نتایج انتخابات اخیر و تمدید دوره کار مجلس کنونی تاکید کرده است.

باختر افزوده که آقای قانونی در حالی نامزدی خود برای ریاست مجلس را اعلام کرده است که هنوز نتایج نهایی انتخابات ۲۷ سنبله اعلام نشده و حتی شماری از نامزدهای برنده به اتهام دست داشتن در تقلب به دادستانی کل معرفی شده اند.

روزنامه سرنوشت از میرویس یاسینی، رمضان بشردوست و عبدالرب رسول سیاف، اعضای کنونی مجلس و برنده انتخابات پارلمانی ماه سنبله/شهریور هم به عنوان رقیبان احتمالی آقای قانونی نام برده است.

سرنوشت نوشته است که آنها از هم اکنون تلاشهای خود را برای رسیدن به ریاست مجلس آغاز کرده اند و حتی مدتها پیش با اعضای مجلس آینده دیدارهایی در همین ارتباط داشته اند.

این روزنامه افزوده است که شماری از محافل خارجی و سرمایه گذاران هم تلاش هایی را به راه انداخته اند تا فرد مورد نظر آنها به کرسی ریاست مجلس افغانستان تکیه بزند.