به روز شده:  14:46 گرينويچ - 14 نوامبر 2010 - 23 آبان 1389

امنیت افغانستان

کرزی خواستار کاهش عملیات نظامیان آمریکایی شده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، خواستار کاهش عملیات نظامی، به ویژه تهاجم های شبانه نظامیان آمریکایی علیه شورشیان در کشورش شده است.

آقای کرزی روز شنبه، ۱۳ نوامبر در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گفته است که نظامیان آمریکایی در افغانستان باید حضور و شدت فعالیت های نظامی خود را محدود کنند.

آقای کرزی گفته است: "وقت آن رسیده است که از تعداد عملیات نظامی کاسته شود. وقت آن رسیده است که حضور و گشت و گذار (نظامیان آمریکایی) کم شود ... تا دخالت در زندگی روزمره افغان ها کاهش یابد".

رئیس جمهوری افغانستان گفته که ادامه این گونه عملیات ها سبب می شود که شمار بیشتری از افغانها به طالبان بپیوندند و حضور گسترده نیروهای آمریکایی در جاده های افغانستان نیز به حساسیت ها در برابر این نیروها در افغانستان دامن می زند.

این عملیات ها همیشه یک مساله بوده است. در گذشته مساله بوده و حالا هم مساله است. این عملیات ها باید کنار گذاشته شود. افغانها خواستار این گونه عملیات ها نیستند. اگر عملیاتی انجام می شود، باید توسط دولت افغانستان و مطابق به قوانین این کشور انجام شود.

حامد کرزی

در حال حاضر حدود صد هزار نظامی آمریکایی همراه با حدود پنجاه هزار سرباز خارجی دیگر در افغانستان حضور دارند و نیروهای امنیتی افغان را در مبارزه با شورشیان و تامین امنیت کمک می کنند.

رئیس جمهوری افغانستان عملیات شبانه نیروهای آمریکایی در افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و گفته است که افغان ها خواستار این گونه عملیات نیستند.

آقای کرزی گفته که از نیروهای آمریکایی انتقاد نمی کند اما می خواهد که در اجرای عملیات نظامی دقت بیشتری به خرج دهند.

آقای کرزی گفته است: "این عملیات ها همیشه یک مساله بوده است. در گذشته مساله بوده و حالا هم مساله است. این عملیات ها باید کنار گذاشته شود. افغانها خواستار این گونه عملیات ها نیستند. اگر عملیاتی انجام می شود، باید توسط دولت افغانستان و مطابق به قوانین این کشور انجام شود."

فرماندهان نظامی ناتو در افغانستان اما گفته اند که در حال حاضر گزینه دیگری نمی بینند که به جای این نوع عملیات ها در افغانستان استفاده شود.

درخواست تازه رئیس جمهوری افغانستان از سربازان آمریکایی چالش تازه ای در برابر فرمانده این نیروها شمرده می شود که اجرای عملیات های نظامی و تهاجم های شبانه بر پناه گاههای شورشیان را در سرخط استراتژی نظامی اش قرار داده است.

اظهارات تازه آقای کرزی در حالی مطرح شده که آمریکا قصد دارد خروج تدریجی نیروهای نظامی اش از افغانستان را از نیمه سال آینده میلادی آغاز کند.

برای تحقق این هدف از همین حالا تلاشها برای سپردن مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان در سطوح مختلف آغاز شده است - برنامه ای که قرار است هفته آینده در نشست سران ناتو در لیسبون مورد بحث قرار گیرد.

رئیس جمهوری افغانستان این اظهارات را در زمانی به زبان آورده است که تلاش دارد طرح مصالحه با شورشیان را به اجرا بگذارد – طرحی که او آن را در صدر اولویت های دوره دوم ریاست جمهوری خود قرار داده است.

آقای کرزی جرگه مشورتی صلح را برای مشورت کردن در باره شیوه آشتی و گفتگو با طالبان در ماه جوزا/خرداد برگزار کرد و در پی آن شورای عالی را تشکیل داد. او مسئولیت گفتگو با مخالفان را به عهده این شورا گذاشته است.

سربازان آمریکایی در افغانستان

آقای کرزی گفته که گشت و گذار نظامیان آمریکایی در جاده ها، باعث برانگیخته شدن حساسیت مردم می شود

رئیس جمهوری افغانستان در گفتگوی خود با روزنامه واشنگتن پست گفته است که با دو عضو "بسیار بلندپایه" طالبان حدود سه ماه پیش مذاکره کرده است، اما تاکید کرده که روند صلح هنوز در مراحل اولیه قرار دارد.

آقای کرزی افزوده است که او باور دارد که ملا عمر، رهبر گروه طالبان از این گفتگوها آگاه شده است.

اما طالبان پیش از این هر نوع گفتگو با دولت افغانستان را مشروط به خروج نظامیان خارجی از کشور کرده و دولت حامد کرزی را با حضور این نیروها فاقد صلاحیت عملی کردن گفتگوی صلح دانسته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.