واکنش منفی سناتور آمریکایی به اظهارات حامد کرزی

حمله شبانه در افغانستان
Image caption فرماندهان آمریکایی حملات شبانه علیه طالبان را موثر می دانند

یک سناتور جمهوریخواه آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر حامد کرزی مبنی بر کاهش عملیات نظامی در افغانستان اظهار بهت کرده است.

لیندسی گراهام که اخیرا با آقای کرزی ملاقات داشته روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت که از خواندن مصاحبه رئیس جمهور افغانستان در روزنامه واشنگتن متعجب شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه، ۱۳ نوامبر در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست خواستار کاهش عملیات نظامی، به ویژه تهاجم های شبانه نظامیان آمریکایی علیه شورشیان شد.

او گفت که نظامیان آمریکایی در افغانستان باید حضور و شدت فعالیت های نظامی خود را محدود کنند.

آقای کرزی افزود: "وقت آن رسیده است که از تعداد عملیات نظامی کاسته شود. وقت آن رسیده است که حضور و گشت و گذار (نظامیان آمریکایی) کم شود ... تا دخالت در زندگی روزمره افغان ها کاهش یابد."

به نوشته واشنگتن پست این اظهارات در تناقض با استراتژی "بگیر و بکش" است که دیوید پترئوس فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان برای مبارزه با طالبان به کار گرفته است.

اما لیندسی گراهام پایان دادن به حملات شبانه را "فاجعه بار" خواند.

او با اشاره به سفر اخیر هیاتی از کنگره آمریکا به افغانستان و ملاقات آنها با حامد کرزی گفت: "ما گزارشی از فرماندهانمان درباره حملات شبانه دریافت کردیم. ... (این حملات) تاثیر بزرگی بر طالبان دارد."

وی گفت که در جریان ملاقات با آقای کرزی نگرانی از حملات شبانه ارتش آمریکا به هیچ وجه مطرح نشد.

او افزود گفتگوهایی درباره روابط بلند مدت دو کشور و ایجاد دو پایگاه هوایی دایم در افغانستان برای ایجاد ثبات در این کشور انجام شد اما هیچ بحثی درباره اختلافات بین کرزی و ژنرال پترئوس درباره استراتژی جنگ در افغانستان درنگرفت.

مطالب مرتبط