جایگاه داستان در ادبیات غرب

در مجله فرهنگی پنجم نوامبر به بهانه ماه داستان نویسی، نگاهی داریم به جایگاه داستان در ادبیات غرب، از مستند تازه ای درباره جنگ افغانستان در فستیوال فیلم لندن می شنوید و از برگزاری نخستین مسابقه اینترنتی عکاسی درباره افغانستان.

این روزها در امریکا از ماه نوامبر در امریکا به عنوان ماه داستان نویسی تجلیل می شود. برای نخستین بار ده سال پیش چنین ابتکاری برای ترویج فرهنگ داستان نویسی و توجه به داستان در ساحل غربی امریکا به راه افتاد. اما اکنون عرصه کار به سایر سرزمینها کشیده شده و سازمان دهندگان این حرکت ادبی تلاش دارند تا نویسندگان را تشویق کنند که دست کم 50 هزار کلمه در این ماه بنویسند. صبورالله سیاسنگ نویسنده و مترجم در کانادا در این برنامه می گوید که تا چه اندازه از این ابتکار در دیگر کشورهای جهان استقبال شده است.

در این مجله همچنین از فیلم مستند آرماديلو به کارگردانی يانوش متز می شنوید که درباره جنگ در افغانستان است و در پنجاه و چهارمين جشنواره بين المللی فيلم لندن مورد استقبال تماشاگران و منتقدان واقع شد. آرماديلو نام اردوگاه نظامی مشترک نيروهای دانمارکی و بريتانيایی در افغانستان است که در این فیلم شاید به عمده محل دقیق آن توضیح داده نمی شود. يانوش متز، فيلمساز دانمارکی، در اين فيلم مستند داستانی، گروهی از سربازان جوان و داوطلب دانمارکی را از خانه های گرم و نرم و مهمانی های شبانه شان در کپنهاک تا بيابان ها و کوهستان های پرخطر افغانستان دنبال می کند.

پرویز جاهد منتقد فیلم می گوید که این فیلم برای مخاطبان غربی که افغانستان را ندیده اند، تصویر جالبی وضعیت نظامی و شرایط سربازان غربی در آنجا ارانه می دهد.

در ادامه برنامه همچین مطلبی داریم درباره برگزاری یک مسابقه اینترنتی عکاسی در افغانستان داریم. این رقابت اینترنتی حدود دو ماه پیش به صورت انلاین به راه افتاده و دهها تن در آن شرکت کردند. نجیبه ایوبی مسئول گروه کلید، نهاد برگزار کننده این مسابقه اینترنتی، هدف از این ابتکار را ترویج عکاسی حرفه ای میان افغانها می خواند. فواد محبوب زاده، عنایت الرحمان مایار و علی امید جزو برندگان نخست ای رقابتها اعلام شده است.

در پایان از اقدام تازه ای در ولایت هرات می شنوید که طی آن دهها كتابخانه محلي در مناطق مختلف با هدف ترويج فرهنگ كتابخواني ایجاد می شود.

مطالب مرتبط