رسیدگی به شکایات 'جدی' انتخاباتی افغانستان پایان یافت

احمد ضیا رفعت
Image caption 'تغییر در فهرست ابتدایی (برندگان انتخابات) به صورت قطعی قابل پیشبنی است'

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان با پایان کار بررسی شکایت های "جدی" انتخاباتی، زمینه اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس را فراهم کرده است.

این کمیسیون پس از برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور، بیش از پنج هزار و ۸۵۰ شکایت انتخاباتی دریافت و آنها را به سه بخش الف، ب و ج دسته بندی کرد و به گفته مقامهای کمیسیون شکایات انتخاباتی، شکایت های دسته الف، که شامل نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ شکایت می شد، در صورت اثبات صحت آنها، می توانست بر نتایج انتخابات تاثیر بگذارد.

احمد ضیا رفعت، عضو و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز دوشنبه، ۲۴ عقرب/آبان در یک نشست خبری از پایان یافتن کار بررسی این دسته از شکایات انتخاباتی خبر داد.

آقای رفعت گفت که بررسی این شکایت ها بر نتایج انتخابات "قطعا تاثیرگذار" بوده و به گفته او، به همین دلیل آرای صدها محل رای گیری باطل اعلام شده است.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی افزود: "آنچه را که می خواهم بگویم این است که تغییر در فهرست ابتدایی (برندگان انتخابات) به صورت قطعی قابل پیشبنی است."

آقای رفعت در عین حال از ارائه جزئیات در این مورد خودداری کرد و گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی در حال تهیه گزارش کار خود در زمینه بررسی شکایت های جدی است و آن را تا دو سه روز دیگر به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه خواهد کرد.

کمیسیون انتخابات در پی دریافت این گزارش، نتایج نهایی انتخابات مجلس را اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که اخیرا در برخی محافل سیاسی و رسانه ای افغانستان گزارشهایی در مورد احتمال ابطال کل نتایج انتخابات مجلس از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، منتشر شده بود.

اما وحید عمر، سخنگوی آقای کرزی این گزارشها را تکذیب کرده و گفته است که رئیس جمهوری افغانستان نظر خاصی در مورد انتخابات مجلس ندارد و تنها نگهبان قانون و سلامت انتخابات است.

آقای عمر گفت: "برای رئیس جمهوری افغانستان سلامت انتخابات، آرای مردم افغانستان و مشروعیت پارلمان آینده افغانستان مهم است و پائین تر از آن چیز دیگری مهم نیست."

Image caption اخیرا نهادهای انتخاباتی از سوی نامزدها و برخی محافل سیاسی برای اعلام نتایج نهایی تحت فشار بوده اند

گمانه زنی ها در باره لغو انتخابات زمانی شدت یافت که آقای کرزی در یکی از نشست های خبری خود بر رعایت "وحدت ملی" در انتخابات ولایت غزنی تاکید کرد.

این ولایت یازده کرسی در مجلس نمایندگان دارد که بر اساس نتایج اولیه انتخابات، همه آنها در اختیار اقوام غیر پشتون قرار دارد و هیچ نامزد پشتونی در آن ولایت برنده نشده است.

همچنین در روزهای اخیر گزارشهایی از "اعمال فشار" از سوی برخی مقامهای دولتی بر نهادهای انتخاباتی افغانستان برای تغییر نتایج انتخابات انتشار یافته است.

مقامهای کمیسیون شکایت های انتخاباتی هم اعمال این گونه فشارها از سوی "گروه های فشار دولتی" بر نهادهای انتخاباتی را تایید، اما اثرگذاری این گونه فشارها را رد کرده اند.

با این حال، در افغانستان همه منتظر ارائه گزارش بررسی شکایت های دسته "الف" شکایت های انتخاباتی از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی هستند.

احمد ضیا رفعت همچنین در بخشی از سخنان خود گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی تا دو ماه دیگر کار بررسی شکایت های دسته های "ب" و "ج" را هم به پایان خواهد رساند. به گفته او، این شکایت ها بر نتایج انتخابات تاثیری ندارد.