ملا عمر: با حکومت افغانستان مذاکره نمی کنیم

ملا عمر
Image caption رهبر طالبان می گوید تا خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان حاضر به گفتگو با حکومت نیست

ملا محمد عمر، رهبر طالبان می گوید این گروه همچنان مخالف برگزاری گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان است.

ملا عمر افزوده است که دشمنان طالبان چون در میدان جنگ در حال شکست خوردن هستند، به شایعه پراکنی در مورد مذاکرات صلح روی آورده اند.

مقام های حکومت افغانستان ماه گذشته اعلام کرده بودند که سرگرم برقراری ارتباط با فرماندهان طالبان هستند.

این در حالی است که مقام های طالبان می گویند تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند، حاضر نیستند با حکومت افغانستان مذاکره کنند.

رهبر طالبان که گمان می رود در پاکستان مخفی شده است، این سخنان را تنها چهار روز پیش از گردهمایی رهبران ناتو در اجلاس لیسبون که قرار است در آن در مورد افغانستان نیز گفتگو کنند مطرح کرده است.

از زمان سقوط حکومت طالبان در افغانستان در پی حمله نیروهای ارتش آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی، گفته می شود تلفات نظامیان و غیرنظامیان در افغانستان در بالاترین حد خود قرار دارد.

در حالیکه دو طرف درگیر از موفقیت خود در میدان جنگ سخن می گویند، گفته می شود تلاش ها برای مذاکره با فرماندهان طالبان افزایش یافته است.

ملا عمر در تازه ترین اظهارات خود در این مورد گفته است: "دشمنان فریبکاری که کشور ما را اشغال کرده اند از یک سو تلاش می کنند تا عملیات نظامی خود را گسترش دهند، و از سویی می خواهند با شایعه پراکنی در مورد مذاکرات خاک در چشم مردم کنند".

این در حالی است که در نشست دو روزه ای که هفته گذشته در مالدیو تحت عنوان نشست "بین الافغانی" برای بحث بر سر راهکارهای دستیابی به صلح تشکیل شده بود، برای اولین بار چند عضو گروه طالبان هم حضور داشتند.

با وجودیکه حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان گفته است گفتگو با رهبران طالبان بخشی از طرح بزرگ تر صلح در افغانستان است، مقام های آمریکایی و افغان با کم اهمیت جلوه دادن گزارش های گنگ و نامشخصی که در مورد گفتگو با سران طالبان مطرح شده، می گویند این تماس ها فقط در حد اولیه بوده است.

قرار است در اجلاس لیسبون در مورد طرح صلح حامد کرزی هم بحث شود.

بر اساس این طرح افغانستان قصد دارد تا سال ۲۰۱۴ با تحویل گرفتن کنترل تمامی مناطق کشور از نیروهای خارجی، مسئولیت امنیتی کشور را خود برعهده بگیرد.

مطالب مرتبط