دو کشته و چهار مجروح در انفجاری در قندوز

نقشه افغانستان، قندوز

مقامهای محلی در ولایت قندوز در شمال افغانستان می گویند انفجار یک بمب در این ولایت دست کم دو کشته و چهار مجروح بجا گذاشته است.

عبدالرحمن آق تاش، سرپرست فرماندهی پلیس قندوز به بی بی سی گفت این بمب در قبرستان محل و در قبر یکی از فرماندهان پیشین جهادی به نام "امیر چوغه ای" کار گذاشته شده بود.

امیرچوغه ای از فرماندهان وابسته به اتحاد اسلامی به رهبری عبدالرب رسول سیاف بود. او در زمان هجوم طالبان به شمال افغانستان و در جنگ با این گروه کشته شد.

فرمانده پلیس قندوز افزود، هدف این حمله امیرغلام، شهردار کنونی قندوز و برادر امیر چوغه ای بود مقامات امنیتی می گویند به او آسیبی نرسیده است اما خبرنگار بی بی سی در محل می گوید برخی منابع از مجروح شدن شهردار قندوز نیز خبرداده اند.

اما پلیس قندوز تائید کرده که یکی دیگر از برادران امیر چوغه ای به نام بسم الله و همچنین یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی به نام محمد اسلام مجاهد، در این حادثه کشته شده اند.

به گفته مقام های محلی مجروحان نیز از بستگان، امیرچوغه ای هستند.

در افغانستان مردم در اعیاد مذهبی فطر و اضحی (قربان)، بعد از نماز عید برای دعا به قبرستانها می روند.

شمال افغانستان اخیر در اثر فعالیت گروه های شورشی مخالف دولت نا امن شده بود، اما حالا مقامهای امنیتی می گویند که اوضاع به نفع دولت تغییر کرده است.

ژنرال داوود داوود، فرمانده منطقه شمال شرق افغانستان اخیرا در یک کنفرانس خبری در کابل به خبرنگاران گفت که طالبان در ولایت های تخار، قندوز و بغلان شکست خورده اند و فعالیت های آنان تا 30 در صد کاهش یافته است.

ژنرال داوود گفت حدو 100 تن از فرماندهان گروه های شورشی در ولایات شمالی افغانستان، از شورش دست کشیده و به دولت پیوسته اند.

با همه اینها حوادثی مانند بمب گذاری های امروز نشان می دهد که گروه های شورشی از جمله طالبان هنوز در ولایت های شمالی از جمله ولایت قندوز فعال اند.

مطالب مرتبط