حزب اسلامی در افغانستان 'آتش بس مشروط' را می پذیرد

گلبدین حکمتیار
Image caption از گلبدین حکمتیار به عنوان رهبر یکی از گروههای بزرگ مسلح مخالف دولت نام برده می شود

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار گفته است حاضر به قبول آتش بس خواهد بود مشروط بر اینکه حضور نظامیان خارجی در افغانستان به پایگاه های اصلی آنان منحصر شود.

حبیب الرحمان، پسر گلبدین حکمتیار، رهبر دومین گروه بزرگ شورشی در افغانستان، در گفتگویی اختصاصی با بی بی سی گفته است که در گذشته، مذاکراتی بین حزب اسلامی با دولت افغانستان و همچنین آمریکاییان صورت گرفته است.

در حالی که گروه طالبان در هفته جاری هر نوع گفتگوی صلح را رد کرده است، پسر رهبر حزب اسلامی گفته که پدرش خواستار پایان جنگ در افغانستان است.

اگرچه گروه طالبان و حزب اسلامی هر دو در برابر دشمنانی مشترک می جنگند، اما بین آنها اختلافاتی هم وجود داشته است.

در واقع، جنگ های خونین بین این دو گروه در گذشته که عمدتا بر سر دریافت وجوهات شرعی از روستاییان مناطق تحت کنترل آنها روی داده است نشان می دهد که طالبان و حزب اسلامی متحدان کاملی برای هم نبوده اند.

پسر آقای حکمتیار گفته است که اگر نیروهای خارجی مستقر در افغانستان در پایگاه های اصلی خود بمانند و حضور خود را به همین پایگاه ها محدود کنند، افراد وابسته به حزب اسلامی به عملیات مسلحانه علیه این نیروها دست نخواهند زد.

حبیب الرحمان گفته است: "همه گروه های افغان با این نظر موافقند که جنگ راه حل نیست، اما آمریکایی ها دارند سی هزار نیروی دیگر به افغانستان می فرستند؛ آنها می گویند که حریفان خود را سرکوب می کنند و آنگاه استراتژی جدیدی را در افغانستان به اجرا خواهند گذاشت."

آقای رحمان گفته که اصرار بر این شیوه به منزله "جنگ افروزی" است، اما پیش بینی کرده است که آمریکایی ها سرانجام به میز مذاکره باز خواهند گشت.

او در مورد نیروهای آمریکایی گفته که "آنها زمانی که فهمیدند که نمی توانند برای دایم در افغانستان بمانند، به گفتگو بازخواهند گشت" و افزوده است: "بهترین چیز برای پایان جنگ این است که آمریکایی ها افغانستان را ترک بگویند."

حبیب الرحمان گفته است که حزب اسلامی "برنامه ای بسیار عاقلانه" برای "بازگشت آبرومندانه" آمریکایی ها به کشور خودشان پیشنهاد کرده است.

فرآیند دستیابی به صلح

حزب اسلامی پیشنهاد کرده است که نظامیان آمریکایی و ائتلاف بین المللی به پایگاه های خود مانند، بگرام در شمال کابل، و قندهار بازگردند و در این پایگاه های بمانند.

Image caption اعضای حزب اسلامی در گذشته با حامد کرزی در کابل گفتگو کرده اند

به نظر پسر رهبر حزب اسلامی، پس از تحقق این شرط، باید جدول زمانی خروج نیروهای خارجی تهیه و گفتگو با دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات "آزاد و عادلانه" در ظرف دو سال آغاز شود.

به گفته او، در این صورت همه گروه های مخالف دولت افغانستان در این گفتگوها شرکت خواهند کرد.

حبیب الرحمن افزوده است که پس از برگزاری انتخابات، پارلمان منتخب در افغانستان تشکیل خواهد شد و آن گاه آمریکایی ها می توانند افغانستان را ترک بگویند.

وی گفته است که اگر آمریکایی ها در داخل افغانستان بمانند، بازهم برقراری آتش بس امکانپذیر است و افزوده است که: "اگر آنها در پایگاههای خود بمانند، ما به آنها حمله نخواهیم کرد."

پسر حکمتیار گفته است که حضور گروه القاعده در افغانستان "مساله نیست"، بلکه به گفته او، جنگ توسط افغانها ادامه یافته و "در میان آنها یک فرد عرب هم نیست، بسیاری از آنها به عراق رفته اند".

آقای رحمان در گفتگوی خود با بی بی سی افزود که مطالبی را در رسانه ها در باره اسامه بن لادن خوانده است و باور ندارد که او در افغانستان باشد.

پسر رهبر حرب اسلامی موضوع کمک پاکستان به گروه های شورشی افغان را هم رد کرد و گفت: "در حقیقت پاکستان با دستگیری و بازداشت مجاهدین، به نیروهای ائتلاف کمک کرده است".

پیش از این ملا عمر، رهبر طالبان، گفته بود که چشم اندازی برای صلح میان گروههای شورشی و دولت افغانستان وجود ندارد و "قدرت های غربی" برای پوشاندن شکست خود "شایعات صلح" را پخش کرده اند.