کرزی برای شرکت در اجلاس سران ناتو رهسپار پرتغال شد

حامد کرزی
Image caption دولت آقای کرزی تاکید کرده است که نیروهای امنیتی افغان باید تا سال ۲۰۱۴ مسئولیت تامین امنیت کشور خود را به دست گیرند

رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، کابل را به قصد لیسبون، پایتخت پرتغال ترک گفته است.

اجلاس سران سازمان ناتو، قرار است روز جمعه، ۱۹ نوامبر برگزار شود و در روز دوم این نشست مسائل مربوط به افغانستان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پیشتر، ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان گفت که در این اجلاس موضوع واگذاری مسئولیت حفظ امنیت ولایت های افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور مطرح خواهد شد.

ژنرال پترائوس گفته است که او برای انتقال مسئولیت به نیروهای افغان یک جدول زمانی تهیه کرده است.

براساس این جدول زمانی، مسئولیت تامین مناطق مختلف افغانستان با توجه به وضعیت هر منطقه به تدریج به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.

دولت افغانستان تاکید کرده است که در کنار افزایش شمار نیروهای مسلح این کشور، باید تجهیزات کافی نیز در اختیار این نیروها قرار گیرد و به روند آموزش آنها سرعت بخشیده شود.

مقامهای دولت افغانستان گفته اند که نیروهای امنیتی این کشور باید تا سال ۲۰۱۴ میلادی توانایی در دست گرفتن مسئولیت استقرار و حفظ امنیت سراسر کشور را داشته باشند.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان با صدور اعلامیه ای گفته است که آقای کرزی در حاشیه اجلاس سران ناتو در لیسبون، با شماری از مقامهای غربی گفتگو خواهد کرد.

در این سفر آقای کرزی را زلمی رسول، وزیر امور خا رجه، عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع، اشرف غنی احمدزی، مشاور ارشد رئیس جمهوری همراهی می کنند.