'بیش از پنجاه' شورشی در شرق افغانستان کشته شده اند

سربازان خارجی در کنر
Image caption هدف عملیات جدید پاکسازی ولایت کوهستان کنر از شورشیان طالبان عنوان شده است

بر اساس گزارشهای رسیده از شرق افغانستان، در عملیات یک هفته ای ارتش و نیروهای ائتلاف در ولایت کنر، بیش از پنجاه شورشی مسلح کشته شده اند.

ژنرال خلیل الله ضیایی، فرمانده پلیس ولایت کنر، در گفتگویی با بی بی سی گفت که این عملیات در ولسوالی های/شهرستانهای "اوته پور" و "دره پیچ" ولایت کنر به اجرا گذاشته شد و هدف از آن، پاکسازی این مناطق از افراد مسلح وابسته به گروه طالبان بود.

ژنرال ضیایی افزود: "این عملیاتی بود که تقریبا یک هفته طول کشید و عملیات مشترک ارتش ملی و قوای ائتلاف در ولسوالی اوته پور بود. بر اساس اطلاعاتی که ما داریم، مخالفان احتمالا سی تا سی و پنج نفر تلفات داده اند. این یک عملیات تصفیه ای بود."

اما نیروهای ائتلاف با صدور اعلامیه ای گفته اند که آمار تلفات افراد وابسته به گروه طالبان در این عملیات بیش از چهل تن بوده است.

این نیروها گفته اند که در اثر این عملیات - که از روز ۱۴ نوامبر آغاز شد - مقدار قابل توجهی از اسلحه و مهمات متعلق به شورشیان هم به دست نیروهای مشترک افتاده است.

طالبان به خبرنگاران محلی گفته اند که در این عملیات بیش از ده سرباز خارجی هم کشته شده اند، اما ژنرال خلیل الله ضیایی گفت که تلفات نیروهای مشترک شامل تنها سه سرباز ارتش افغانستان و یک سرباز نیروهای ائتلاف بوده است.

از سوی دیگر برخی از ساکنان ولسوالی های دره پیچ و اوته پور گفته اند که در جریان این عملیات به غیرنظامیان هم تلفاتی وارد شده است، اما آقای ضیایی در گفتگوی خود با بی بی سی این ادعاها را تایید نکرد.

Image caption کنر با پاکستان مرز مشترک دارد و از مناطق ناآرام در شرق افغانستان شمرده می شود

فرمانده پلیس کنر گفت: "چون یک هفته عملیات جریان داشت، تعدادی از مردم بخاطر مصون ماندن، در مناطق نزدیک به خانه های اقارب خود رفته بودند، اما مساله جدی قابل نگرانی نبود."

در همین حال نیروهای ائتلاف از کشته شدن سیزده عضو گروه طالبان در عملیات جداگانه در ولسوالی "سرکانی" در ولایت کنر نیز خبر داده اند.

این نیروها با انتشار اعلامیه ای دیگر گفته اند که به دنبال حمله مسلحانه شورشیان به یک واحد گشتی نیروهای ائتلاف، طالبان مهاجم هدف حمله هوایی قرار گرفتند که به کشته شدن سیزده شورشی منجر شد.

طالبان تا حال در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

براساس اعلامیه نیروهای ائتلاف، این حادثه روز پنجشنبه، ۱۸ نوامبر روی داده است.

این در حالی است که نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان دو روز پیش هم از آغاز عملیاتی دیگر در منطقه نهر سراج ولایت جنوبی هلمند خبر دادند.

مرکز فرماندهی مشترک نیروهای بین المللی در کابل این عملیات را بزرگترین عملیات به رهبری نیروها افغان توصیف کرده و هدف از آن، نفوذ به قلمرو طالبان عنوان شده است.