عملیات جدید ناتو علیه طالبان در ولایت هلمند آغاز شد

سربازان خارجی در هلمند
Image caption علی‌رغم حضور هزاران سرباز خارجی در ولایت هلمند، طالبان هنوز در آن جا نفوذ دارند.

نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان گفته اند که عملیاتی را موسوم به "امید ۴" برای تضعیف شورشیان طالبان در ولایت هلمند آغاز کرده اند.

مرکز فرماندهی مشترک نیروهای بین المللی در کابل روز چهارشنبه، ۱۷ نوامبر با صدور اعلامیه ای "امید ۴" را که در منطقه "نهر سراج" آغاز شده "بزرگترین عملیات به رهبری افغانها" توصیف کرده که از سوی نیروهای ایرلندی برای نفوذ به "قلمرو طالبان" برنامه ریزی شده است.

محمد طاهر، یکی از فرماندهان ارتش افغانستان در هلمند گفته است: "این یکی از موقعیت های مهم برای ولسوالی (شهرستان) گرشک است. اگر ما حضور محکمی در این منطقه داشته باشیم، قادر به تامین امنیت بهتر برای گرشک خواهیم بود و از رفت و آمد طالبان در منطقه جلوگیری خواهیم کرد."

گرشک یکی از شهرستانهای مهم ولایت هلمند است.

آشلی هوگ، یکی از فرماندهان نیروهای ائتلاف گفته است که این نیروها در نخستین روز عملیات در دهستانی موسوم به "سیدان" پیشروی کرده و در این محل "ابزار زیادی مورد استفاده در ساخت بمب های دستی" را کشف کرده است.

شورشیان معمولا از این گونه بمب ها برای جاگذاری در کنار جاده ها علیه نیروهای بین المللی و افغان استفاده می کنند و شمار زیادی از تلفات نیروهای خارجی در افغانستان ناشی از انفجار همین بمب ها بوده است.

مرکز فرماندهی نیروهای بین المللی گفته است که در جریان عملیات جدید، یک بمب کنار جاده ای در مسیر نظامیان ارتش افغانستان منفجر شد و چند سرباز را به طور سطحی زخمی کرد.

در همین حال نیروهای ائتلاف بین المللی مستقر در افغانستان از بازداشت فرمانده طالبان در ولسوالی ناوه در ولایت هلمند خبر داده اند.

نیروهای ائتلاف با صدور اعلامیه ای جداگانه گفته است که این فرمانده به تازگی از پاکستان به منطقه بازگشته بود و تلاش داشت فرماندهی طالبان را در این منطقه به دست گیرد.

Image caption هلمند بزرگترین مرکز تولید مواد مخدر در افغانستان است

پیش از این، فرمانده پیشین طالبان در ناوه هم در ۱۸ اکتبر از سوی نیروهای ائتلاف بازداشت شده بود.

خبر آغاز عملیات "امید ۴" در نهر سراج و بازداشت فرمانده طالبان در "ناوه" در حالی منتشر شده که در ولایت قندهار هم عملیات مشترک نیروهای بین المللی و افغان علیه طالبان در جریان است.

قندهار پایگاه سنتی طالبان شمرده می شده و این ولایت در زمان "امارت" طالبان مرکز اصلی این گروه بود.

طالبان در حال حاضر تلاش دارند که نفوذ خود در ولایت های هلمند و قندهار را همچنان حفظ کنند.

هلمند بزرگترین مرکز تولید مواد مخدر در افغانستان است و مقامهای افغان گفته اند که طالبان سالانه صدها میلیون دلار از محصول تریاک به دست می آورند.

گفته می شود که بخش عمده ای از هزینه عملیات نظامی طالبان از طریق تجارت مواد مخدر تامین می شود.